FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mauthausen: Obilježena 62. obljetnica oslobođenja logora

MAUTHAUSEN,, 6. svibnja 2007. (Hina) - Odavanjem počasti i polaganjem vijenaca na glavni spomenik i spomen-ploče žrtvama nacional-socijalizma u nedjelju je obilježena 62. obljetnica oslobođenja nekadašnjeg koncentracijskog logora Mauthausena u Gornjoj Austriji.
MAUTHAUSEN,, 6. svibnja 2007. (Hina) - Odavanjem počasti i polaganjem vijenaca na glavni spomenik i spomen-ploče žrtvama nacional-socijalizma u nedjelju je obilježena 62. obljetnica oslobođenja nekadašnjeg koncentracijskog logora Mauthausena u Gornjoj Austriji.

Na prigodnoj svečanosti u Mauthausenu bilo je više od 10.000 posjetitelja, uglavnom mladeži, iz četrdesetak država.

U hrvatskom izaslanstvu bili su predstavnici Hrvatskog sabora, hrvatskog veleposlanstva u Austriji, udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, Saveza antifašističkih boraca i antifašista iz Hrvatske iz Drugog svjetskog rata i Zajednica udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a.

Žrtve i preživjeli logoraši obvezuju da se pojača budnost protiv svih oblika netrpeljivosti, kako se strahote koje su se dogodile u Mauthausenu, nikad više ne bi ponovile, istaknuto je na prigodnoj svečanosti, koja je ove godine posvećena umjetnicima i znanstvenicima koji nisu pokleknuli pred nacinal-socijalizmom i pri tome izgubili živote.

Hrvatsko izaslanstvo poklonilo se žrtvama pred spomen-pločom, koju je Republika Hrvatska postavila 2001. godine na tzv. zidu plača. Položilo je vijence na spomen-ploču i glavni spomenik, te sudjelovalo u prigodnoj svečanosti.

Voditelj izaslanstva Hrvatskog sabora Vlado Jukić, predsjednik Odbora za ratne veterane, pred hrvatskom pločom naglasio je da je hrvatski narod posebno senzibilan kad se radi o Mauthausenu, gdje je bilo i hrvatskih žrtava. "Ovo je prigoda da se sjetimo svih hrvatskih žrtava i neka bude opomena budućim naraštajima da se strahote ratova nikad više ne ponove", rekao je Jukić.

Koncentracijski logor Mauthause osnovan je 1938., a u sedam godina postojanja u njemu je bilo zatočeno oko dvjesto tisuća zatvorenika, od kojih je polovica izgubila živote. Logoraši su radili u kamenolomu i industriji oružja, a zadnje likvidacije izvršene su neposredno prije oslobođenja 5. svibnja 1945., kada su u logor ušle američke snage.

Svake godine je sve manje živih svjedoka logoraša, među kojima je i 82-godišnji Dalibor Vlastelica iz Splita, koji je izjavio da je u Mauthausenu bilo 150 Hrvata zatvorenika, od kojih je preživjelo samo deset.

Danas je Mauthausen javni spomenik i muzej, a financira ga austrijska vlada i udruge bivših logoraša.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙