"Ne treba puno da bi ostali u formi - 30 minuta dnevno, pet puta tjedno", rekao je Bush novinarima na trening kompleksu Tajne službe, u Beltsvilleu kraj Washingtona, gdje najčešće odlazi na vožnju biciklom, javlja CBS News.
Svibanj je Nacionalni mjesec fizičke aktivnosti i sporta u SAD, a u lipnju će se obilježiti peta obljetnica "Inicijative zdraviji SAD", koju je Bush pokrenuo 2002. kako bi potaknuo sugrađane na svakodnevnu fizičku aktivnost, kvalitetniju prehranu, preventivne medicinske pretrage i općenito zdraviji stil života.
"Ja volim tjelovježbu. Otkrio sam kako ona nije samo dobar načina da izađete u prirodu, već vas isto tako oslobađa i stresa", kazao je Bush, obučen u biciklističke kratke hlače, podižući u zrak svoj plavo bijeli 'mountain bike' kako bi pokazao da je u dobroj kondiciji.
Na današnjoj vožnji biciklom pridružili su mu se ministar zdravstva Mike Laevitt i članovi predsjedničkog Vijeća za fitness i sport.
"Poruka svim Amerikancima je da nađu vremena u svom dnevnom rasporedu za šetnju, trčanje, plivanje i bicikl - da se pobrinu za sebe", rekao je Bush.
Bush je svakodnevni jogging zamijenio biciklom prije tri godine, zbog bolova u koljenima. Sada je sa 60 godina, pasionirani biciklist, i redovito napušta Bijelu kuću radi vožnje u subotu ujutro i nakon nedjeljne mise.
Najčešće odlazi u Beltsville u Marylandu, no povremeno vozi bicikl i u mornaričkoj bazi Quantico u Virginiji, na predsjedničkom imanju u Camp David u Planinskom parku Catoctin u Marylandu i na svom ranču Crawford, u Teksasu.
I na svojim predsjedničkim putovanjima, Bush se zna iskrasti na vožnju biciklom.
Pretilost i bolesti povezane s njom, veliki su zdravstveni problem u SAD-u gdje se razmjer pretilih stanovnika u razdoblju 1980.- 2004. više nego utrostručio, dostigavši 61 posto populacije, dok se broj pretile djece udvostručio.
Iako trend zdrave hrane, rekreacije i zdravih životnih navika posljednjih godina dobija na širini i zamahu, posebno u gradskim sredinama i među obrazovanijim stanovništvom, glavnina američke prehrambene industrije i njezin moćni lobi i dalje diktiraju proizvodnju i navike koje generiraju postojeće probleme. 'Junk food' se nudi na svakom koraku, što je poseban problem u javnim školama, koje ostvaruju prihode prodajući svojim đacima čips, kekse, slatkiše, zaslađena gazirana pića i 'fast food' u školskim kantinama i automatima.
Na poticaj Kongresa, koji je naručio posebnu studiju o tom problemu, Nacionalni institut za medicinu prošloga je tjedna objavio smjernice za škole u kojima se traži zamjena 'junk fooda' s dvije kategorije namirnica.
Namirnice kao što su voće, povrće, nemasni jogurt, mlijeko i čips od integralnog brašna, bili bi đacima dostupni cijeli dan, a one druge kategorije, kao što su čips od krumpira i dijetna gazirana pića samo nakon škole.
Također se planira noveliranje postojeće zakonske regulative kako bi ministarstvo poljoprivrede utvrđivalo sadržaj školskih ručkova i ograničavalo ono što se može prodavati u školskim restoranima, kako bi se ubuduće izbjeglo da školski sustav pridonosi problemu pretilosti kod djece i tinejdžera u Americi, komentira u subotu u uvodniku The Washington Post.