Predsjednik UABA Rijeke Dinko Tamarut kazao je da je u tim krajevima među prvima u svijetu pokrenut otpor fašizmu. Izrazio je uvjerenost da će ideja antifašizma ostati trajno opredjeljenje primorskog kraja, ali i cijele zemlje.
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel istaknuo je važnost oslobođenja Rijeke 1945. godine, ne samo zbog pobjede nad fašizmom i slobode, već i zbog rušenja umjetno stvorene granice na Rječini, kojom je Rijeka bila podijeljena na dva grada.
Obersnel je osudio pojave, kako je rekao, pokušaja oživljavanja fašističke ideje i ideologija mržnje u Hrvatskoj i u cijeloj Europi. Naveo je da ideologije nacizma i fašizma imaju i danas svoje zagovarače iako su pobijeđene završetkom 2. svjetskog rata. Izrazio je uvjerenost da takve ideje Riječani nikada neće prihvatiti.
Dokaz tomu je, rekao je Obersnel, Domovinski rat u kojemu su Riječani i Primorci ustali protiv velikosrpske agresije i iznova probuđenih fašističkih ideja zla.
Antifašizam je dio osobne iskaznice Riječana i Riječanki, i dio identiteta grada, istaknuo je riječki gradonačelnik te najavio da će gradska uprava napraviti sve što može da brod "Galeb" (Titov brod), kao simbol ideja antifašizma i nesvrstanosti, ostane u Rijeci.