FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

HND i SNH upozoravaju na loš položaj novinara

ZAGREB, 2. svibnja 2007. (Hina) - U povodu 3. svibnja, Svjetskog dana slobode medija, Hrvatsko novinarsko društvo (HND) i Sindikat novinara Hrvatske (SNH) upozorili su u srijedu na loš profesionalni položaj i sve veću nesigurnost novinara u hrvatskom društvu.
ZAGREB, 2. svibnja 2007. (Hina) - U povodu 3. svibnja, Svjetskog dana slobode medija, Hrvatsko novinarsko društvo (HND) i Sindikat novinara Hrvatske (SNH) upozorili su u srijedu na loš profesionalni položaj i sve veću nesigurnost novinara u hrvatskom društvu.

HND podsjeća građane da je sloboda novinstva i novinarstva i njihova vaša stečevina, te da braneći medijske slobode i prava ujedno branite i svoje slobode i prava.

Također ističe da je po broju novinarskih žrtava 2006. bila najpogibeljnija godina u povijesti svjetskog novinarstva, te da je tijekom Domovinskog rata 14 hrvatskih novinara poginulo na mjestima s kojih su izvještavali.

Pozivajući se na Deklaraciju Skupštine europske novinarske federacije (EFJ), HND upozorava na još zamjetan utjecaj javnih vlasti na nacionalne javne medije kao što su HRT i Hina, na uređivačku politiku Vjesnika, te osobito na lokalne medije, što bi moglo opteretiti i pregovore Hrvatske s EU-om.

HND upozorava novinare, urednike i vlasnike medija na opasnu eroziju profesionalne etike, odnosno na činjenicu da i mediji učestalo krše nacionalna, vjerska, seksualna i ina prava pojedinaca i skupina.

Posebno upozorava na iznimno opasna kršenja prava djece i maloljetnika te naglašava da se dostojanstvo novinarskog posla mjeri obranom prava najslabijih i najugroženijih članova društva.

Izvršni odbor SNH poziva sve novinare i medijske radnike u Hrvatskoj da u četvrtak, 3. svibnja, s "Pet minuta gromoglasne tišine" od 11,55 do 12 sati upozore poslodavce, nadležne organe i javnost na svoje nezadovoljstvo sve lošijim uvjetima za profesionalni rad i sve većom nesigurnošću rada u medijima, kako onim velikim u vlasništvu stranih kompanija ili države, tako i u malim koji su izloženi dodatnom pritisku lokalnih moćnika.

Nerijetko se ne poštuju ni odredbe kolektivnih ugovora potpisanih na razini medijskih kuća. Primjetan je sve veći pritisak medijskih poslodavaca da se kolektivni ugovori jednostrano otkažu i zamijene naizgled povoljnijim individualnim ugovorima, koji kratkoročno nude bolje materijalne uvjete, ali dugoročno ne jamče ni minimum sigurnosti koju jamči kolektivni ugovor.

Pregovori o Prijedlogu kolektivnog ugovora za novinare i medijske radnike Hrvatske na nacionalnoj razini traju već četiri godine zbog nespremnosti poslodavaca da novinarima i medijskim radnicima priznaju neka temeljna prava nužna za obavljanje zahtjevnog i odgovornog posla, upozorava SNH.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙