Iz godišnjeg izvješća novinarskog Vijeća časti vidljivo je da je Vijeće odlučivalo o 179 predmeta, a da je odluku donijelo u 167 slučajeva.
Najčešće se kršio članak 4. Kodeksa časti koji obvezuje na iznošenje istinite, uravnotežene i provjerene informacije, te članak 16. u kojemu se traži da novinar prilikom izvještavanja štiti čovjekovu intimu od neopravdanog senzacionalizma.
Često se ne poštuje ni tzv. pretpostavka nedužnosti u kaznenom postupku.
Učestalo kršenje članka 18. Kodeksa, koji se odnosi na zaštitu identiteta maloljetnih osoba upletenih u slučajeve seksualnog zlostavljanja, član Izvršnog odbora HND-a Vladimir Lulić smatra posebno problematičnim.
Potpredsjednik HND Zdenko Duka upozorava, pak, i na slučajeve kršenja članka 19., koji govori da novinari moraju izbjegavati detalje i pejorativne komentare o nečijoj rasi, boji kože, vjeri, spolu i nacionalnoj pripadnosti.
Novinari su lani kršili i odredbe koje govore o poštivanju autorskih prava drugih novinara i koje od novinara traže profesionalnu distancu, bez obzira na osobna politička i druga uvjerenja novinara.
Stručnjak za medije Stjepan Malović smatra da Vijeće časti relativno dobro obavlja svoj posao, ali da ima nedostatan javni utjecaj. On rješenje vidi u osnivanju vijeća za medije u kojemu bi novinari i vlasnici medija, uz sudjelovanje civilnog društva, mogli unijeti više reda u hrvatsko novinarstvo.