"Hrvatska se mora truditi da se pregovori zaključe 2008. godine. Stvar jasno ovisi o Hrvatskoj - ako se počne oklijevati i zastane s reformama, pregovore se neće moći zaključiti", pojašnjava u intervjuu Swoboda.
"Godine 2009. bira se novi saziv Europskog parlamenta pa bi stari Parlament još mogao glasovati o pristupu. Međutim, trebaju mjeseci da se tako komplicirani kompleks ugovora formulira do kraja. Stvarni pristup tako neće biti moguć prije 2010. ili 2011. godine", istaknuo je posebni izvjestitelj.
Na pitanje novinara treba li se treća strana uključiti u rješavanje spora između Hrvatske i Slovenije, Swoboda je kazao da se "Hrvatska i Slovenija moraju same odlučiti kako će riješiti svoj granični spor".
"Treća strana", koja se spominje u rezoluciji Europskog parlamenta, mogla bi biti, prema Swobodi, "samo osoba kojoj obje strane povjeravaju donošenje odluka, primjerice bivši političar iz 'treće zemlje' ili Međunarodni sud pravde ili Međunarodni sud za pomorsko pravo".
"Za koju će se varijantu odlučiti svjesno je prepušteno njima. Bitno je samo da se već unaprijed slože da će prihvatiti presudu, ma kakva ona bila", dodao je.
"Radi se o par četvornih metara zemlje, koji se uvijek koriste kod izbora, u stvarnosti je to smiješno. Kritičnije je kod morske granice", ocijenio je.