"Ove je godine u središtu te velike kulturne manifestacije suvremena umjetnost iz država srednje i jugoistočne Europe, što taj Sajam, koji se održava treću godinu, čini posebnim", rekao je Matthias Limbeck, voditelj novih poslova i marketinga za jugoistočnu Europu Reed Exhibitions Sajma u Beču.
Po njegovim riječima na Viennafairu oni imaju mogućnost predstaviti galerije i umjetnike, ali i dogovoriti buduću suradnju. Viennafair je postao važno mjesto susreta ljubitelja umjetnosti, kolekcionara, galerista, umjetnika i sponzora, rekao je Lumbeck.
"Posebno se radujemo, posebno s obzirom da je Austrija vrlo blisko povezana s Hrvatskom, što su i hrvatske kulturne institucije zastupljene na Sajmu. Ovdje živi mnogo Hrvata i vrlo rado posjećujem Hrvatsku", dodao je Lumbeck.
Sa 107 galerija i oko tisuću umjetnika, 250 akreditiranih kolekcionara iz Amerike, Japana i zapadne Europe, Viennafair je najveći sajam umjetnosti u Austriji. U pojedinim galerijama predstavljaju se radovi ranog 20. stoljeća, a na izložbenim prostorima zastupljena su uglavnom suvremena umjetnička djela, među kojima je posebno istaknuta aktualna produkcija mladih umjetnika na početku karijere.
Na izložbenom prostoru Galerije C. A. iz Zagreba predstavljene su fotografije i instalacije umjetnika Andree Kulunđić, Matka Vekića, Sandre Sterle, Edvarda Kaca i Mirona Mitića.
Na izložbenom prostoru zagrebačkoga Muzeja suvremene umjetnosti uz publikacije i plakate o novoj muzejskoj zgradi prikazana je i video dokumentacija dosadašnjih izložbi Muzeja.
Prema riječima voditeljice Odjela za odnose s javnošću Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu Lejle Topić, cilj je postati vidljiviji međunarodnoj javnosti i prikazati bogatu hrvatsku suvremenu umjetnost i na tom sajmu, a i upoznati nazočne s novim Muzejom suvremen umjetnosti koji će se ove godine otvoriti. Osim toga, to je i prigoda za ostvarenje novih kontakata, rekla je Lejla Topić.
Bečki Međunarodni sajam suvremene umjetnosti Viennafair traje do 29. travnja.