Spajanje suda u Rovinju s onim u Poreču predloženo je izmjenama Zakona o područjima i sjedištima sudova, kojim Vlada želi racionalizirati rad pravosuđa, spajanjem po deset općinskih i prekršajnih sudova.
Sjedište spojenoga rovinjskog i porečkog suda bilo bi u Poreču.
Zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin je konferenciji za novinare u Saboru upozorio da je rovinjski sud jedan od dva istarska suda na kojima se rasprave vode na talijanskom jeziku, u skladu s Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina.
Iako taj zakon jamči dvojezično sudovanje u cijeloj Istri, Radin sumnja da će sud sa sjedištem u Poreču to i provesti.
"Predloženo je rješenje i antipovijesno, jer je sud u Rovinju samostalan od samog osnivanja 1811.", rekao je.
Damir Kajin (IDS) Vladin prijedlog smatra "rubom političke provokacije", a ustvrdio je i da bi predloženo rješenje dovelo u pitanje niz međunarodnih konvencija.
Ustvrdio je da je riječ o nelogičnom rješenju, koje neće dovesti do racionalnijeg i učinkovitijeg pravosuđa, te o povlađivanju Europskoj komisiji te pozvao na "zaustavljanje zakonodavnog tsunamija i otvaranje rasprave o sucima, koji su sve ovisniji o krupnom kapitalu".
Podršku Vladinu prijedlogu zastupnici uvjetuju odustajanjem od spajanja sudova u Rovinju i Poreču.
I vijećnici rovinjskog Gradskog vijeća na današnjoj su izvanrednoj sjednici jednoglasno poduprli zaključak gradskog Poglavarstva kojim se traži da se taj prijedlog promijeni tako da Općinski sud u Rovinju nastavi rad u svom dosadašnjem sjedištu.