Prava manjina u Vojvodini najčešće su narušena u području upošljavanja i uporabe jezika i pisma, kaže povodom predstavljanja izvješća pokrajinski ombudsman Petar Teofilović.
On upozorava i da je na naputak općinskim i državnim tijelima da prigodom zasnivanja radnog odnosa s novim zaposlenima vode računa o zapošljavanju pripadnika nacionalnih manjina odgovorila samo gradska uprava u Subotici, koja se i inače ističe visokim stupnjem ostvarenosti manjinskih prava.
Premda Zakon o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina jamči ravnopravnost pri upošljavanju u javnim službama, u praksi se to ne ostvaruje, prenosi GL stajalište ureda pokrajinskog ombudsmana.
"Primjera radi, u općinskom sudu u Novom Sadu ima oko 60 sudaca ali od njih samo jedan sudac govori mađarski na toj razini da sudski postupak može provesti na mađarskom", kaže zamjenik vojvođanskog ombudsmana Zoltan Gabor.
Vodstvo hrvatske manjine redovito, kao jedan od najvećih problema zajednice, ističe nedovoljnu zastupljenost Hrvata u javnim službama i na vodećim mjestima u institucijama Srbije.
Iako je bilo obećanja dužnosnika srbijanske vlade, u DSHV-u ističu kako taj proces integracije Hrvata u društveno-politički život Srbije nije zaživio, ali da stranka neće odustati od rješavanja toga pitanja.
Vojvodina ima oko 2 milijuna stanovnika, od toga broja jedna trećina su pripadnici nacionalnih manjina.