FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: Delo: Slovenija i Madžarska najspremnije za Schengen

LJUBLJANA, 23. travnja 2007. (Hina) - Slovenija i Madžarska već su sada sasvim spremne na uključivanje u schengenski informacijski sistem, a na prijedlog Slovenije ministri unutarnjih poslova svih devet zemalja koje bi krajem godine trebale ući u Schengenski prostor bez granica održat će više tehničkih sastanaka kako bi se izbjegla eventualna iznenađenja, piše ljubljansko "Delo"
LJUBLJANA, 23. travnja 2007. (Hina) - Slovenija i Madžarska već su sada sasvim spremne na uključivanje u schengenski informacijski sistem, a na prijedlog Slovenije ministri unutarnjih poslova svih devet zemalja koje bi krajem godine trebale ući u Schengenski prostor bez granica održat će više tehničkih sastanaka kako bi se izbjegla eventualna iznenađenja, piše ljubljansko "Delo"

"Čini se da će svi problemi biti pravodobno riješeni", izjavio je za "Delo" od ponedjeljka slovenski ministar unutarnjih poslova Dragutin Mate u vezi spremnosti Estonije, Latvije, Litve, Češke, Slovačke, Poljske i Malte.

Iako se Slovenija protivi logici proširenja Schengenskog prostora "u paketu", postoji bojazan da bi nespremnost bilo koje od spomenutih država da krajem ove godine preuzme kontrolu vanjskih granica Europske unije mogla djelovati na političku odluku ministarskog vijeća Europske unije koja će se donijeti u prvoj polovici studenog u Bruxellesu.

Odluka o proširenju Schengenskog prostora mora se naime donijeti konsenzusom svih država članica Europske unije, dakle npr. Velike Britanije ili Irske koje se zajedničkom prostoru bez granica nisu pridružile, Rumunjske i Bugarske koje su tek ove godine ušle u EU, ali i zemalja koje sada kandidiraju za pridruživanje Schengenu, pa bi neka od njih koja ne ispuni uvjete za ulazak mogla u načelu blokirati ostale.

Mate je za "Delo" izjavio da optimistički gleda na uklanjanje eventualnih tehničkih nedostataka pri uvođenju informacijskog sustava "SISone4all" (stari informacijski sustav primijenjen na sve članice Schengena) u svim novim pristupnicama Schengenskom prostoru, te da će na sastancima ministara unutarnjih poslova koji će se redovno sastajati o napretku u uvođenju sistema izvještavati i računalni stručnjaci iz tih zemalja, te Portugala koji je koncipirao sustav "SISone4all".

Taj informacijski sistem trenutno je u fazi testiranja u svih devet zemalja koje pretendiraju na ulazak u Schengenski prostor, a one će njegovim uključenjem dobiti pristup u centralni sistem sadašnjih država Schengenskog prostora. Centar je smješten u Strasbourgu, a u njemu je 17 milijuna podataka - o ukradenim vozilima i dokumentima, podaci o pojedinim osobama, ilegalnom oružju itd.

To će novim državama u Schengenskom prostoru do izrade novog informacijskog sustava SIS II čije dovršenje kasni omogućiti pristup bazi podataka koja je neophodna za kontrolu vanjskih granica Europske unije koju će provoditi u ime svih ostalih država u tom prostoru.

Novi sustav SIS II na čijem dovršetku posebno inzistira Njemačka trebao bi proraditi krajem iduće godine, piše "Delo". Isto tako, navodi list, Njemačka nastoji što prije zaključiti pregovore koji bi omogućili da se u lipnju ove godine donese uredba o informacijskom sistemu za vize koji bi trebao postati operativan 2009. godine, a odnosi se na zajedničku politiku viza i provjeru viza u dokumentima prilikom prelaska vanjske granice EU-a.

Slovenija se u vezi sa spomenutom uredbom zalaže za rješenje po kojemu bi se na granici pregledavale samo naljepnice, odnosno vize, a ne i biometrijski podaci osim u slučaju posebne sumnje. No, vjerojatno će se uredbom zahtijevati dosljedno pregledavanje viza i otisaka prstiju jer na tome inzistiraju druge države EU-a, a odluka se donosi kvalificiranom većinom, piše "Delo".

Slovenski ministar unutarnjih poslova Dragutin Mate izjavio je za "Delo" da je Ljubljana prema dosljednoj provjeri biometrijskih podataka rezervirana jer bi to u turističkoj sezoni moglo stvoriti velike zastoje na graničnim prijelazima.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙