Iz šumaraka uz Kupu i s obližnje ceste, s rječnog dna i grmlja na obali izvučene su danas velike količine kamionskih i automobilskih guma, kućanskih uređaja, starih dječjih igračaka, obuće i odjeće. Volonteri su posjekli granje, pokosili travu na kupalištima, a ponegdje su teškim strojevima uređeni sprudovi i slapovi.
Time je počela realizacija projekta vrijednog 125.623 eura, od čega je 87.220 bespovratno odobreno iz Programa za susjedstvo INTERREG III, u sklopu predpristupnog fonda PHARE, a razliku financiraju granične općine i gradovi, rekli su hrvatski i slovenski predstavnici na konferenciji za novinare i predstavljanju projekta u zgradi Osnovne škole u Kamanju.
Načelnik kamanjske općine Damir Mateljan rekao je da je današnja akcija prva od nekoliko koje slijede s tim da se, dodao je, čišćenje 21 divljeg odlagališta smeća odnosi samo na hrvatsku stranu budući da slovenska strana već pet godina takvih odlagališta nema.
Jožica Povšek iz slovenskoga Razvojnog centra u Novome Mestu rekla je da je, uz ekološko obilježje projekta, još važnije to što su pogranične općine pokazale da znaju udovoljiti zahtjevnoj proceduri privlačenja novca. Rekla je kako će to uspješno činiti i na znatno većim projektima, pri čemu je spomenula projekte etno-sela, uređenja kampova i gradnju odmarališta s takozvanim autodomovima, te organizaciju poduzetničkih foruma za mladež.
Ti budući projekti, kao i projekt "Zajedno očistimo obale Kupe", koji je počeo danas, odnose se na grad Ozalj i općine Žakanje, Ribnik, Netretić i Kamanje s hrvatske strane, te na Novo Mesto, Metliku, Črnomelj, Kočevje, Kostel i Osilnicu na slovenskoj strani.