Pozvali su građane Siska "na daljnju aktivnu borbu protiv onečišćenja i onečišćivača".
"Ekološko stanje u ovoj godini je, nakon mjera za poboljšanje zaštite okoliša, poduzetih nakon prosvjeda građana i zahtjeva među ostalima i SEA-e, mnogo je bolje", iznijela je SEA-a. Napominje se da je broj prekoračenja onečišćenja sumporovodikom, sumpornim dioksidom i benzenom u početku ove godine manji nego u istom razdoblju prošle godine".
"Izražavamo nezadovoljstvo utvrđenim činjenicama da su proteklih godina u Ininoj sisačkoj Rafineriji nafte, unatoč sudskoj zabrani, u određenim proizvodnim segmentima, korišteni energenti s više od jedan posto sumpora, što je i navedeno u Izvješću Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. To je bio i jedan od razloga loše kakvoće zraka u Sisku proteklih godina", ističe se u priopćenju.
Ekolozi SEA-e "i dalje smatraju da su rokovi modernizacije sisačke Rafinerije predugi", te izražavaju zabrinutost najavama s terena da se kasni s postrojenjima 'klaus', koji će, kad budu gotovi, na prihvatljiv minimum smanjiti ispuštanje sumpora iz Rafinerije u okoliš.
Također, SEA navodi da su "u izvješću Ministarstva prvi put prikazani podatci o broju oboljelih od karcinoma na sisačkom gradskom području, koji zabrinjavaju i pokazuju stalan porast od 2002.".