U raspravi o Vladinom prijedlogu izmjena Zakona o umirovljeničkom fondu, kojima se pravo na povrat duga proširuje i na oko 43 tisuće korisnika najviših i obiteljskih mirovina, Andrija Hebrang (HDZ) ocijenio je da je Vlada Nikice Valentića, zbog velikih potreba za obranu Hrvatske, bila primorana na "propust" da umirovljenici dobiju manje nego im pripada.
Priznaje, kaže, da je Valentićeva vlada pogriješila kada je uzela umirovljenicima, ali i naglasio da se "pogriješilo u uvjetima koji su financijski bili takvi da je ta pogreška bila jedino moguće rješenje".
"Nitko drugi nije napravio dug nego srpska agresija i nitko neće vratiti dug doli hrvatski narod iz svoga džepa", rekao je, ocijenivši da će Hrvatska, zbog posljedica rata, do 2015. izgubiti ukupno osam godišnjih BDP-a.
Hebrang ističe kako treba pohvaliti aktualnu Vladu koja je, tvrdi, prva iznašla načina i novca za povrat umirovljeničkog duga.
Potpuno drugačije mišljenje imao je Nenad Stazić (SDP), koji drži da se, bez obzira na rat, nije smjelo posezati u umirovljenički fond.
Ocijenio je da se umirovljenike ne bi zakidalo da je novac prikupljan za obranu uistinu i utrošen za nabavku oružja i "da nije odlazio na tajne račune".
"Da se onda nije kralo ne bi bilo potrebe smanjivati mirovine, odnosno ne usklađivati ih, ali se krao novac koji je prikupljen za oružje pa ga, eto, nije bilo dovoljno nego se moralo uzimati od umirovljenika koji nisu mogli pružiti nikakav otpor", rekao je Stazić.
Hebrang mu je odgovorio da je samo 10 posto oružja otišlo "tko zna gdje", a da je 90 posto novca utrošeno za nabavku oružja, također se složivši da pitanje gdje je završilo tih 10 posto treba svakako istražiti.
Stazić je odbacio Hebrangove tvrdnje da je sadašnja vlada prva odlučila vratiti dug umirovljenicima i u povrat duga, prema predloženim zakonskim izmjenama, uključiti i korisnike obiteljskih i najviših mirovina, podsjetivši da je još lani Vlada tvrdila da te skupine korisnika nemaju pravo na obeštećenje.
SDP i HSP tvrde da je ta mjera namjerno pokrenuta ove, izborne godine kako bi HDZ pridobio umirovljeničke glasove, što je, osim Hebranga, opovrgnuo i Silvano Hrelja (HSU), istaknuvši da je to prvenstveno zasluga napora njegove stranke i umirovljeničkih udruga.
"Ovo nije poklon nego obveza države na temelju odluke Ustavnog suda. Ovo je doprinos funkcioniranju pravne države, a ne socijalna osjetljivost vlade", rekao je Hrelja.