One su, navodi Delo, "dodanim amandmanima prilično jasno dale do znanja da u pogledu Izvješća neće dopustiti ideju da su oko tog dokumenta bilo što izgubile".
"Pobjednika neće biti ili će pobjednici biti svi - tako bismo mogli ocijeniti događanje iza kulisa zadnjih dana, kad se vršio pritisak na jednu ili na drugu stranu. Pritom mislimo na dvije najveće političke skupine u EP-u, Socijaliste i Konzervativce (udružene u okviru Pučke stranke). Za Sloveniju, ali i za Hrvatsku to znači da su se našli na području koje više same ne kontroliraju. A kod nas se još nedavno u vezi s amandmanom govorilo o pobjedi nad Hrvatskom i jedinstvenom nastupu naših eurozastupnika u lobiranju za slovenske interese", piše u komentaru "Dela" Stojan Žitko, dodajući da vjerojatno pred plenarno glasovanje o tekstu Izvješća u njemu više neće biti većih odmaka od u srijedu usklađenog teksta.
Čini se da su sadašnjom verzijom Swobodina amandmana zadovoljni i slovenski eurozastupnici, koji su do zadnjeg trenutka Swobodu uvjeravali da je slovensko stajalište oko amandmana pravilno, navodi komentator.
Kako navodi, radi se o pravno neobvezujućem dokumentu koji doduše ima velik politički naboj, a za obje je strane dovoljno prihvatljiv.
"U njemu je nekoliko riječi o mogućem posredovanju treće strane i ne navodi se da je odmah potrebno pristupiti arbitraži u uklanjanju otvorenih graničnih pitanja i to ne samo onih između Slovenije i Hrvatske", navodi komentator "Dela".
Unatoč svemu, dodaje vodeći slovenski list, čini se da se u izvješću previše govori baš o granicama, zbog čega bi se moglo dogoditi da se u izvješću ne primijeti, zaboravi ili zanemari još poneki "važan element", navodi "Delo".
(Hina) xfl ybr