Kako je prigodom otvaranja skupa izjavio Mitja Bricelj, državni tajnik u slovenskom ministarstvu za okoliš i prostor, na sastanku koji će potrajati tri dana pokušat će se uskladiti zadaće iz projektnog dokumenta koji su slovenski stručnjaci izradili u suradnji s američkim Nacionalnim centrom za sušu iz Arizone. Njime se predviđa praćenje i najavljivanje mogućih klimatskih promjena i sušnih razdoblja u cijeloj regiji, te izrada studija kojima bi se ublažile negativne posljedice suša na poljoprivredu i život ljudi, te na nacionalne ekonomije u cjelini. Bricelj je dodao da je skup, nakon čijih će zaključaka Centar za upravljanje sušom u jugoistočnoj Europi sa svojim sjedištem u Sloveniji početi djelovati, važan za budućnost regije, te da su klimatske promjene, a osobito fenomen suše, novi izazov za projekte održivog razvoja koji moraju uvažiti i specifičnost svake regije u svijetu.
Na sastanku sudjeluju predstavnici Albanije, Bugarske, Grčke, Hrvatske, Madžarske, Makedonije, Moldavije, Rumunjske, Slovenije i Turske, te izaslanstva Srbije i Crne Gore kao promatrači, jer se očekuje da će se i te zemlje pridružiti projektu.
Slovenija je mandat za osnivanje Centra za sušu u jugoistočnoj Europi dobila u rujnu prošle godine na sastanku Svjetske meteorološke organizacije u Ženevi, gdje je u drugom krugu dobila dvotrećinsku većinu, a konkurirale su još Madžarska, Rumunjska i Turska.
(Hina) xfl ybr