Euro je do podneva ostao nepromijenjen prema dolaru pa se njime trgovalo po 1,3537 dolara. Jedinstvena europska valuta istodobno je oslabila prema jenu, 0,3 posto, na 161,48 jena, nakon što je u ponedjeljak dosegnula rekordnu vrijednost od 162,42 jena.
Prema japanskoj je valuti u istom postotku oslabio i američki dolar, kliznuvši na 119,30 jena.
Britanska je pak funta prvi puta u proteklih 15 godina prekoračila razinu od dva dolara pa se njome trgovalo po 2,003 dolara nakon neočekivano snažnog rasta inflacije u Velikoj Britaniji u ožujku na 3,1 posto u odnosu na očekivanih 2,8 posto.
Naime, analitičari očekuju da će taj podatak prisiliti središnju britansku banku da nastavi zaoštravati monetarnu politiku i nakon očekivanog podizanja ključnih kamatnih stopa u svibnju na 5,5 posto. "Sasvim je izvjesno da će središnja britanska banka podići ključne kamatne stope u svibnju a sve je vjerojatnije da će one biti podignute i iznad razine od 5,5 posto", konstatirao je Philip Shaw iz Investec-a. Stopa inflacije sada je cijeli postotni bod iznad onoga što ciljaju britanski monetarni zakonodavci.
Očekuje se da će važan njemački pokazatelj povjerenja ulagača ZEW u travnju zabilježiti rast peti mjesec zaredom i time se nadovezati na niz pozitivnih očitovanja gospodarskih pokazatelja koji su potkrijepili očekivanja o opetovanom podizanju ključnih kamatnih stopa u eurozoni u lipnju.
"Pokazatelji u eurozoni i SAD-u podupiru trend jačanja eura prema dolaru. Tržište prilagođava cijene gospodarskim očekivanjima a dominiraju teme o ključnim kamatnim stopama", konstatirala je Laura Ambroseno iz Morgan Stanleya.
Dolar se stabilizirao uoči ključnog podatka o inflaciji i tržištu nekretnina u SAD-u dok se jen nakratko oporavio od osjetnog pada prema ostalim ključnim valutama slijedom koji je potaknuo izostanak reakcije skupine G7 na nizak tečaj japanske valute.