Jen je do podneva oslabio prema dolaru oko 0,5 posto na 118,45 jena. Još je veći pad vrijednosti zabilježio prema euru, za 0,7 posto na 156,69 jena.
Dolar je istodobno blago oslabio prema euru, za 0,2 posto, na 1,3345 dolara.
Bernanke je u govoru pred odborom američkog Kongresa priznao da stanje na američkom tržištu nekretnina predstavlja rizik za američko gospodarstvo ali je istodobno ukazao i na inflatorne pritiske, što su tržišta protumačila kao poruku da Fed još nije spreman snižavati ključne kamatne stope u SAD-u.
Bernankeov govor ali i blagi oporavak cijena na tržištima dionica osokolili su ulagače koji su ponovno počeli kupovati valute s niskim prinosima, poput jena, kako bi financirali kupovinu onih s višim prinosima, poput dolara, eura, ali i novozelandskog dolara.
"Okruženje je povoljno za vezanu trgovinu jenom. Tržište je temeljito pretreslo Bernankeove izjave a azijska i europska tržišta dionica bilježe rast cijena", primjećuje Kamal Sharma iz Bank of America.
Među ostalim valutama isticao se novozelandski dolar koji je ojačao prema jenu čak jedan posto, pa se njime trgovalo po 83,76 jena. Novi Zeland inače bilježi najvišu razinu ključnih kamatnih stopa u svijetu od čak 7,5 posto u odnosu na odgovarajuću vrijednost u Japanu od svega 0,5 posto.