FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Francuska: četvero vodećih predsjedničkih kandidata i drugi

ZAGREB, 17. travnja 2007. (Hina) - Dvanaest se kandidata natječe u nedjelju u prvome krugu francuskih predsjedničkih izbora od kojih je samo četvero dovoljno snažno za ulazak u drugi krug 6. svibnja: prvi čovjek desnice Nicolas Sarkozy, socijalistkinja Segolene Royal, centrist Francois Bayrou, te, u zasjedi, lider krajnje desnice Jean-Marie Le Pen.
ZAGREB, 17. travnja 2007. (Hina) - Dvanaest se kandidata natječe u nedjelju u prvome krugu francuskih predsjedničkih izbora od kojih je samo četvero dovoljno snažno za ulazak u drugi krug 6. svibnja: prvi čovjek desnice Nicolas Sarkozy, socijalistkinja Segolene Royal, centrist Francois Bayrou, te, u zasjedi, lider krajnje desnice Jean-Marie Le Pen.

- Nicolas Sarkozy (52), odvjetnik, sin mađarskog emigranta, od 2002. u dva navrata ministar unutarnjih poslova, zagovara "prekid" s prošlošću i "gospodarsku revoluciju" temeljenu na snažnom smanjenju obveznih davanja. Prioriteti su mu borba protiv nesigurnosti te ileglane imigracije. Prognoze mu daju od 27 do 29 posto glasova u prvome krugu.

- Segolene Royal (53), predstavlja se uvjerenom u pobjedu premda joj ankete najavljuju poraz u drugome krugu. Obećaje niz socijalnih mjera, zagovara "pravedan poredak" i odmak od nekih tradicionalnih pozicija svoje stranke. Ankete predviđaju da će dobiti između 22 i 25 posto glasova.

- Francois Bayrou (55), kandidat centra želi dokinuti tradicionalnu francusku podjelu na ljevicu i desnicu i predstavlja se "trećim čovjekom" koji bi u svojoj vladi objedinio najbolje ljude s ljevice i desnice. On je istinsko iznenađenje kampanje i vodećem je dvojcu pomrsio račune. No ankete mu prognoziraju manje od 20 posto glasova, ali mu zato u drugome krugu predviđaju pobjedu. Bivši je ministar obrazovanja koji je prekinuo s desnicom. Danas mu je prioritet borba protiv zaduženja.

- Jean-Marie Le Pen, veteran predsjedničkih utrka u 78. godini peti se put natječe za šefa države. Na veliko zaprepaštenje svojih protivnika osvojio je 16,86 posto u prvome krugu 2002., eliminirajući socijalista Lionela Jospina. Optužuju ga za rasizam i ksenofobiju, ali Le Pen želi privilegirati borbu protiv imigracije i štititi "autohtone Francuze". Obećava snažno smanjiti porez.

- S čak troje kandidata trockista, s jednom kandidatkinjom komunista i jednim antiglobalistom, "radikalna francuska ljevica" iznimka je u Europi, iako joj prognoze predviđaju vrlo mali broj glasova.

Punih 17 godina nakon pada Berlinskog zida, teme radikalne ljevice "poklapaju se dobrim dijelom s nacionalnim težnjama" Francuske koja je uvelike nepovjerljiva prema "liberalizmu", tvrdi politolog i profesor Philippe Raynaud (sa sveučilišta Paris II).

Međutim, na izborima 2002., kandidati protiv liberalizma prikupili su oko 14 posto glasova, a ultradesničar Le Pen 16,86 posto.

Arlette Laguiller (67), poznata kao "La passionaria" najsiromašnijih slojeva, kandidatkinja je stranke Radnička borba (LO), no iako je vrlo popularna više bi glasova mogao prikupiti 32-godišnji Olivier Besancenot iz Komunističke revolucionarne lige (LCR).

Kandidatkinja komunista je Marie-George Buffet (57), a kandidat Radničke stranke gotovo nepoznat Gerard Schivardi (56), dok je antiglobalist u svijetu dobro poznat poljoprivrednik Jose Bove (53), koji se proslavio borbom protiv McDonald'sa i GMO.

Preostali kandidati su Dominique Voynet (48), koja predstavlja Zelene; Frederic Nihous (39), zastupnik "Lova, ribolova, prirode, tradicije" koji nastupa u obrani sela nasuprot "Federalne i liberalne Europe", te Philippe de Villiers (58), predsjednik Pokreta za Francusku, koji brani nacionalni suverenitet, zagovara nultu imigraciju i Europu nacija.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙