"Imamo vrlo tijesne izbore, veliku neodlučnost u kojoj se broji svaki glas", ističe Frederic Dabi iz Instituta Ifpo za ispitivanje javnog mnijenja. On podsjeća da je na prethodnim izborima 2002. godine, "razlika između Lionela Jospina i Jean-Marie Le Pena iznosila 195.000 glasova".
U takvoj konstelaciji čelnik krajnje desnice kvalificirao se za drug izborni krug na opće iznenađenje i tako eliminirao premijera (socijalista). Političari pamte i da su u travnju 2006. godine glasovi milijun Talijana iz dijaspore bili presudni za odlazak s vlasti Silvija Berlusconija, jer su išli u korist koalicije ljevice predvođene Romanom Prodijem.
Večer uoči prvoga kruga, 22. travnja, glasovi iz inozemstva neće biti objavljeni posebno, već će biti uključeni u globalni rezultat. Tek nakon objave detaljnih rezultata moći će se znati kakav je utjecaj glasova iz dijaspore.
Danas je u inozemstvu upisano 820.000 francuskih birača dok ih je 2002. bilo 385.000. Njima valja pridodati i 120.000 Francuza iz inozemstva koji žele doći u Francusku na glasovanje, ističe ministarstvo vanjskih poslova.
Ne provode se posebne predizborne ankete za inozemstvo, jer "to je vrlo skupo", objašnjava Jerome Sainte-Marie iz instituta BVA. Francuski birači iz inozemstva tradicionalno su naklonjeniji desnici, ali popularnost ljevice raste i u tom biračkom tijelu.
Francuzi iz inozemstva su "populacija koja je visoko obrazovana i manje bira krajnosti", ističe Stephane Zumsteeg iz Ipsosa. U drugome krugu 2002., samo je 8 posto Francuza iz inozemstva glasalo za le Pena, dok je u samoj Francuskoj za njega glasalo 18 posto.
Ove je godine stanje drukčije jer je ministarstvo vanjskih poslova otvorilo 340 novih birališta u inozemstvu, među njima Honolulu (Havai), Nassau (Bahami) te Guadalajara (Meksiko).