"Zahtijevamo da Vlada pokrene pitanje kaznene odgovornosti Carle del Ponte, ili u Hrvatskoj ili u Nizozemskoj, gdje je sjedište Haškog suda, jer je riječ o eklatantnom primjeru zloupotreba položaja i ovlasti koje nisu predviđene Statutom i drugim aktima Suda u Hagu", rekao je pravaš Pero Kovačević na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru.
Dodao je da će HSP, ogluši li se Vlada na njihov zahtjev, sam pokrenuti pitanje kaznene odgovornosti glavne haške tužiteljice.
Kovačević je ocijenio da izjave glavnog haškog tužitelja u procesu protiv Slobodana Miloševića Geoffreya Nicea o tome da se del Ponte dogovorila s Beogradom oko zataškavanja ključnih dokaza o ulozi Srbije u ratu u Hrvatskoj i BiH svjedoče o tome da je haško tužiteljstvo izašlo iz pravnih okvira, te da ga je "del Ponte pretvorila u instrument političkog pritiska na Hrvatsku".
Od Vlade zahtijeva i da zatraži raspravu u Vijeću sigurnosti UN-a o radu Carlu del Ponte i haškog tužiteljstva te preispitivanje i poništavanje haških optužnica protiv hrvatskih generala i šestorice Hrvata iz BiH, a najavio je i da će HSP tražiti saborsku raspravu o odnosu hrvatskog državnog vrha i haškog tužiteljstva.
Vladu je prozvao za "inertnost i nezainteresiranost u odnosu prema haškom tužiteljstvu", posebno glede obaranja "monstruoznih" optužnica protiv hrvatskih generala, a posljedica toga je, tvrdi, i sukob između braniteljskih timova generala Gotovine, Markača i Čermaka.
"Ništa nisu napravili, samo su plesali kako je Carla del Ponte dirigirala", ustvrdio je Kovačević i Vladu pozvao da konačno izradi strategiju djelovanja prema haškom tužiteljstvu, te dogovori suradnju s BiH oko postupanja protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde.