Predsjedavajući tog odbora, na kojem se utvrđuje politika MMF-a, britanski ministar financija Gordon Brown, kazao je kako se kvaliteta i otvorenost tog nadzora mora poboljšati u interesu očuvanja globalne gospodarske stabilnosti.
Reviziju tog nadzora, po Brownovim riječima, treba provesti na način da se "ne dodaju nove obveze" zemljama članicama MMF-a te zauzeti "nepristran pristup temeljen na dijalogu i uvjeravanju".
Govoreći na kraju cjelodnevnog subotnjeg sastanka odbora, Brown je naglasio kako plan reforme te uloge MMF-a već pokazuje napredak.
Međunarodni monetarni i financijski odbor je u priopćenju nakon sastanka pozdravio "nastavak snažnog, široko zasnovanog, rasta svjetskog gospodarstva, uz regionalno sve uravnoteženiji razvoj i dobre izglede za nastavak ekspanzije i u 2008. godini". Istaknuo je i globalnu financijsku stabilnost poduprtu solidnim ekonomskim temeljima.
Također je ukazao na nužnost opreza zbog mogućnosti promjena izračuna rizika na globalnim financijskim tržištima, oštrijeg usporavanja američkog gospodarstva od očekivanog, i obnove inflatornih pritisaka zbog zatvaranja rupa u rashodima ili skoka cijene nafte.
Za razvijena gospodarstva odbor MMF-a je preporučio monetarnu politiku koja vodi računa o stabilnosti cijena te daljnju fiskalnu konsolidaciju i reforme koje će osigurati dugoročnu fiskalnu održivost.
Za nova tržišta i zemlje u razvoju, koje pokazuju snažan rast i manju osjetljivost na poremećaje na financijskim tržištima i oscilacije u cijenama sirovina, odbor MMF-a preporučuje da taj rast održe "širokim, kontinuiranim naporima na jačanju proračunskih pozicija i poboljšanju upravljanja dugom, učvršćenju vjerodostojnosti monetarne i fiskalne politike, te osiguranju održivosti vanjskih pozicija"(vanjskotrgovinska bilanca, vanjski dug).
Ključni srednjoročni prioritet tih zemalja, među koje spada i Hrvatska, po MMF-u treba ostati "nastavak reformi za unaprijeđenje funkcioniranja domaćih financijskih tržišta te jačanje poslovnog i investicijskog okruženja".
Za zemlje iz te skupine, čija je platna bilanca u suficitu, MMF sugerira potrebu poticanja domaće potražnje i omogućavanje veće fleksibilnosti tečaja.
Izvršni direktor MMF-a Rodrigo de Rato, ukazao je na dio priopćenja odbora u kojem se poziva Kina da postupno poboljša svoj mehanizam utvrđivanja tečaja. "Fleksibilnost tečaja će se postupno povećavati, uz praćenje vrijednosti košare valuta. Posvetit će se veća pozornost deviznim tržištima i produbljenju reformi njihovog upravljanja".
Tražeći nove načine za pritisak na Peking, američki ministar financija Henry Paulson založio se za "odvažnu akciju" za promjenu MMF-a, piše u nedjelju The Washington Post.
Organizacija osnovana prije 62 godine kako bi poticala gospodarsku stabilnost "više ne liči na gospodarski svijet u kojem živimo", rekao je Paulson. "Budimo jasni: vršenje čvrstog nadzora na politikom tečaja zemalja članica ostaje je temeljna funkcija ove institucije", naglasio je.
Ministri financija iz Latinske Amerike i Europe podržali su stajalište Paulsona o nadzoru valuta.
The Wall Street Journal je uoči početka proljetnog zasjedanja MMF-a ovoga vikenda ukazao na problem gubljenja dosadašnje uloge MMF-a u globaliziranoj ekonomiji i traženja njegove nove funkcije, primarno u nadzoru tečajeva.
Opisujući rapidno smanjivanje uloge MMF-a u posljednjih desetak godina, WSJ ističe kako su nakon 1995. i Meksika, svoja zaduženja u fondu zatvorili Brazil, Argentina, Urugvaj, Indonezija, Filipini i druge zemlje u razvoju, te kako je kreditni portfelj fonda sa 100 milijardi u 2003., danas pao na samo 13 milijardi dolara.
Uspredno s padom portfelja pali su i prihodi, sa 1.2 milijarde u 2004., koji su omogućili gradnju novog staklenog sjedišta i povećanje broja zaposlenih za 50 posto, na 2.700, dok MMF danas "krvari" s 200 do 300 milijuna dolara prihoda, piše list, ističući nedavni prijedlog prodaje dijela zlatnih rezervi fonda za pokrivanje troškova, kao ilustraciju krize.
"No nema razgovora o povlačenju. Umjesto toga, MMF želi postati globalni arbitar tečajeva i arbitražni sudac za gospodarske sporove među državama - grandiozna pozicija koja nije potrebna, ni željena, niti je se može nametnuti u svjetskom gospodarstvu. A MMF traži novi bogati izvor iz kojeg će financirati svoju skupi životni stil na koji se navikao", ističe WSJ u članku Adama Lerricka, profesora ekonomije s američkog sveučilišta Carnegie Mellon.