Voditelj ICRC-ova ureda za Srednju Europu u Budimpešti Daniel Cavoli rekao je da je ICRC bio stalno nazočan u Hrvatskoj od 1991. i da je njegov ured u Zagrebu krajem prošle godine zatvoren, ali da će ICRC nastaviti djelovati iz ureda u Budimpešti.
Posebno je naglasio problem traženja nestalih za vrijeme Domovinskog rata, a taj će se posao od sada raditi s Hrvatskim Crvenim križem i Upravom za zatočene i nestale.
Voditelj ICRC-a za Europu i Sjevernu Ameriku Francois Stamm rekao je da je danas kraj njihove višegodišnje prisutnosti u Zagrebu.
Sada je odgovornost na HCK-u i Upravi za zatočene i nestale da pomognu obiteljima da pronađu svoje nestale članove, istaknuo je Stamm.
To je prvi put, istaknuo je, da je ICRC donio odluku prebaciti aktivnosti na domaći Crveni križ i Vladu, što je jasan je znak povjerenja u mogućnosti Vlade i ljudi u Hrvatskoj.
To je velik izazov i odgovornost i spremni smo pomoći da se ta zadaća što bolje izvrši, dodao je Stamm.
Istaknuo je važnost rada ICRC-a na traženju zatočenih i nestalih za vrijeme Domovinskog rata te je predstavio "Knjigu nestalih osoba na području Republike Hrvatske" nastalu u suradnji s hrvatskim vlastima i Hrvatskim Crvenim križem.
Zahvalivši Međunarodnom odboru Crvenog križa na dosadašnjoj suradnji i svim poduzetim naporima u najtežim ratnim vremenima, potpredsjednica Vlade RH Jadranka Kosor rekla je da se ovim činom odaje priznanje hrvatskoj Vladi u potrazi za zatočenim i nestalim osobama u Domovinskom ratu.
Podsjetila je pritom kako je Republika Hrvatska tijekom niza godina stvorila tzv. hrvatski model traženja, koji se pokazao uspješnim i u svjetskim razmjerima.