Konzorcij, koji čine zagrebački Dalekovod, Konstruktor inženjering iz Splita, Zagreb-Montaža, AluFlex Pack iz Zadra i Feal iz Širokog Brijega, za novog je vlasnika 80,2 posto TLM-a odabran jer je riječ o tvrtkama koje zapošljavaju oko 6.000 radnika, ove će godine imati prihode od oko milijardu eura, izvozno su orijentirane, dokazane na inozemnim tržištima i imaju dobar rejting, a poslovanje im je komplementarno s TLM-om, rekao je predsjednik UO HFP-a i potpredsjednik Vlade Damir Polančec.
Dodao je kako se konzorcij obvezao u TLM uložiti ukupno 107 milijuna eura te zadržati svih 1.400 radnika TLM-a na razdoblje od tri godine, što je potvrđeno i potpisivanjem socijalnog ugovora sa sindikatima, kao i da je on osobno uvjeren da će ova odluka osigurati bolju budućnosti TLM-u i njegovim zaposlenicima.
Naime, pojasnio je Polančec, ta je tvrtka unazad par godina akumulirala gubitke u iznosu većem od 640 milijuna kuna, odnosno znatno većem od temeljnog kapitala TLM-a (520 milijuna kuna) te joj je od 1998. godine do danas odobreno gotovo 800 milijuna kuna državnih jamstava.
Slično je stanje i u Željezari Split, koja je od 2000. 'nagomilala' gubitke u iznosu od oko 320 milijuna kuna, a koja je u tom razdoblju koristila državna jamstva za kredite u iznosu od oko 40 milijuna eura.
Novi vlasnik 89,34 posto te Željezare postat će poljski Zlomrex, koji je ponudio najveću cijenu za dionice (10,11 milijuna kuna), kao i najveća ukupna ulaganja (200 milijuna kuna), i to uglavnom iz vlastitih sredstava, ali je i prihvatio podmiriti sve obveze Željezare prema komercijalnim bankama koje su pokrivene državnim jamstvima, u iznosu od oko 165 milijuna kuna.
Zlomrex u Poljskoj ima dvije željezare i dvije valjaonice, vrlo jaku vlastitu prodajnu mrežu, osiguranu sirovinu, a nedavno je kupio i jednu od najvećih veleprodajnih metalurskih tvrtki, austrijski Voestalpine, što ga čini dobrim strateškim partnerom za splitsku željezaru, rekao je Polančec.
Privatizacijom TLM-a i Željezare Split, među ostalim, oslobađa se dio kvota za državna jamstva, koja će se sada moći preusmjeriti u razvojno orijentirane projekte, a istodobno su pronađeni partneri koji će u njih uložiti gotovo milijardu kuna i osigurati da više ne gomilaju gubitke, rekao je Polančec.
UO HFP-a danas je odlučio i da se 99,79 postotni udio u tvrtki Zdenačka farma, nastaloj u procesu restrukturiranja Zdenke iz Velikih Zdenaca, za 2,8 milijuna kuna proda zagrebačkoj tvrtki Granolio, koja je najavila ulaganja u iznosu od 10,2 milijuna kuna, i to za adaptaciju farme za tov junadi, kao i preuzimanje 15 zaposlenika Zdenke, što je bio i obvezni uvjet natječaja.
U radu UO HFP-a danas je prvi put sudjelovao i njen novi član, predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević, koji je istaknuo da se nada da će ulaskom predstavnika sindikata u to tijelo privatizacija u Hrvatskoj postati transparentnija.