Time bi se nakon deset godina ispravila nepravda prema zaposlenim rodiljama koje na porodiljnom dopustu ne primaju naknadu u visini svoje plaće, već ograničeni iznos od 4.250 kuna, pojašnjava SDP u priopćenju.
Gospodarska situacija se u deset godina promijenila, proračun svake godine raste pa nema nikakva opravdanja da se štedi na zaposlenim rodiljama.
Prema statističkim podacima, samo je nešto manje od 15 posto rodilja koje primaju neto mjesečnu plaću iznad 4.250 kuna. Stoga, pod pretpostavkom da u šest mjeseci broj rodilja koje koriste naknadu plaće za obvezni rodiljni dopust iznosi 16.000, delimitiranje naknade odnosilo bi se na samo oko 2.300 rodilja.
Po podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, od oko 2.300 rodilja samo pet posto ili njih osamdesetak ima plaću višu od 10.000, a među ostalima većina rodilja prima prosječnu neto plaću od oko 5.500 kuna.
Ukupno bi za tu namjenu trebalo 10 milijuna kuna ili 0,01 posto proračuna, što je zanemarivo, osobito u usporedbi s ciljem koji se želi postići - stimuliranjem što više zaposlenih žena da se odluči za rađanje, ističe SDP.
Naknade za vrijeme obveznog rodiljnog dopusta ograničene su na najviše 4.250 kuna za zaposlene majke koje primaju plaće iznad tog iznosa, dok one s nižim plaćama primaju iznos u visini svoje plaće. Za drugih šest mjeseci rodiljnog dopusta najviše naknade su 2.500 kuna za zaposlene majke i 1.600 kuna za nezaposlene majke.