Vijeće sigurnosti UN-a prihvatilo je zahtjev Rusije da se srbijanskom premijeru Vojislavu Koštunici dopusti da govori na zatvorenoj sjednici Vijeća nakon Ahtisaarija i iznese protivljenje Beograda prijedlogu koji predviđa neovisnost Kosova.
Nakon toga će predstavnik UNMIK-a govoriti u ime kosovskog predsjednika Fatmira Sejdiua, koji je također nazočan zatvorenoj sjednici.
Članovi Vijeća sigurnosti zatim će na neformalnom sastanku u zasebnoj prostoriji dodatno saslušati kosovskog predsjednika Fatmira Sjediua, prema tzv. "area formuli", novijem institutu koji UN koristi za kontakte s međunarodno priznatim subjektima.
Kada saslušaju njihova mišljenja, članovi Vijeća nastavit će konzultacije u glavnoj prostoriji u nazočnosti Marttija Ahtisaarija, bivšeg finskog predsjednika koji je posredovao u neuspješno zaključenim pregovorima Beograda i Prištine, nakon čega je Vijeće sigurnosti odlučilo preuzeti rješavanja statusa Kosova na temelju njegova prijedloga.
SAD i EU podržale su Ahtisaarijev prijedlog nadzirane neovisnosti kao jedinog primjenjivog rješenja za Kosovo, dok se Rusija tome protivi.
Prema najavi jednog zapadnog diplomata Kosovo će biti velika tema Vijeća sigurnosti tijekom mjeseca travnja i o njemu će se raspravljati "nekoliko tjedana".
Ruski veleposlanik pri UN-u Vitalij Čurkin danas je izrazio je zadovoljstvo prihvaćenom procedurom konzultacija o Kosovu, rekavši kako "vjeruje da je to dobra formula".
Čurkin je u obraćanju novinarima izrazio nezadovoljstvo zbog činjenice da je predstavnicima Kosova ponovno odobreno da nazoče sastanku UN-a, nakon što im je SAD odobrio vize, dok se predstavnicima Abhazije, separatističke pokrajine koja se želi odcijepiti od Gruzije, zbog odbijanja viza SAD opetovano uskraćivala mogućnost da svoja stajališta iznesu pred UN-om.
Izjednačavanjem Kosova i Abhazije, ruski veleposlanik podsjetio je na prijašnje stajalište Moskve po kojemu bi davanje nezavisnosti Kosovu, kao pokrajini koja je u bivšoj SFRJ bila autonomna, a ne federalna jedinica, predstavljalo presedan s aspekta međunarodnog prava, primjenjiv u mnogim drugim sličnim državnopravnim situacijama, posebno na području bivših sovjetskih republika.