Dvije policijske uprave dogovorile su se prošli tjedan o programu aktivnosti kako bi se na terenu otkrili izvori zaraze teškim kovinama, rekao je danas za Hinu Štajdohar. Policija je već na terenu i ispituje 15-ak prijepornih lokacija zajedno s čuvarima Javne ustanove Parka prirode "Papuk".
Rekao je kako će se analizirati tlo te ispitati "određene priče kako je bivša JNA tamo imala neka odlagališta, vojne baze i slično".
Mediji su oko mjesec i pol dana prije objavili da je u jelenske divljači i divljih svinja u sedam lovišta pod Papukom, u dvjema slavonskim županijama, utvrđena i do 50 puta viša od dopuštene koncentracija teških kovina, poput kadmija, žive, arsena i olova.
Požeško-slavonski župan Zdravko Ronko izjavio je danas za Hinu kako Županija želi da se točno utvrdi o čemu je riječ. "Postoji mogućnost i zlonamjerna plasiranja određenih vijesti, koje bi mogle štetiti inicijativi da se Park prirode 'Papuk' uvrsti u popis Unescove baštine geoparkova", rekao je.
Po njegovu mišljenju "pronađeni teški metali u divljači najvjerojatnije potječu od hrane, ponajprije sjemenskog kukuruza, ali i soli kojom se posipaju ceste, a zna se, rekao je, da dolazi iz Afrike i da je onečišćena". Dodao je kako je točan podatak da je bivša JNA "70-ih godina obavljala određena istraživanja na Papuku kako bi se pronašao uran, no da ništa nije nađeno, pa uran nikad nije ni eksploatiran, o čemu postoje i elaborati".
U Eko stožer osim policija dviju županija uključena je i Javna ustanova Park prirode "Papuk", a njegov ravnatelj Ivica Samardžić ističe kako je njima "posebno u interesu da se utvrdi o čemu je riječ i tako otklone sve medijske manipulacije da je zatrovana divljač iz Parka prirode 'Papuk'".
Treba jasno reći da se to ne odnosi na Park prirode "Papuk" te da je divljač u koje su nađene teške kovine s prostora 15-ak kilometara od granice s Parkom prirode, kazao je ravnatelj Samardžić, ustvrdivši da je divljač zaražena hranom.