Na konferenciji za novinare održanoj u Ramallahu nakon razgovora s palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom, kancelarka je izjavila da su tri zahtjeva Četvorke za Bliski istok - da palestinska vlada prizna Izrael, da prekine nasilje te da poštuje prethodne sporazume s Izraelom - obavezna.
No, dodala je kako ih islamski pokret Hamas, koji dominira u novoj vladi nacionalnog jedinstva što je čini i Abasov Fatah, "još nije prihvatio". Abasa je pozvala da "uloži sav napor" kako bi uvjerio vladu nacionalnog jedinstva da prihvati zahtjeve Četvorke.
Kancelarka koja je doputovala u prvi posjet regiji u funkciji predsjedavajuće EU-om, novinarima je rekla kako vjeruje da je sadašnje razdoblje "odlučujuće" te da je cilj njezina putovanja svojevrsna provjera postoji li mogućnost napretka u mirovnom procesu.
Abas je rekao kako je njegov razgovor s Merkel "vrlo važan" te da je bio fokusiran na "politička kretanja koja može potvrditi cijela regija" kao i na načine koji bi omogućili napredak mirovnih procesa nakon prošlotjednog sastanka arapskih čelnika u Rijadu, tijekom kojega je potvrđen mirovni plan donesen 2002. Spomenutim se planom poziva na arapsko priznanje Izraela u zamjenu za izraelsko povlačenje s teritorija okupiranih u ratu 1967. te na osnivanje palestinske države.
Izraelske vlasti, koje generalno gledajući pozdravljaju inicijativu, izrazile su rezerve u pogledu nekih točaka, posebno kad je riječ o zahtjevu palestinskih izbjeglica ili njihovih potomaka za povratom domova koji se sada nalaze na izraelskom teritoriju, a morali su ih napustiti tijekom arapsko-izraelskog rata 1948.-1949.