Merkelova nastoji iskoristiti sve mogućnosti u pregovorima s izraelskim premijerom Ehudom Olmertom i palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom. Njezini suradnici kažu kako se Merkelova neće sastati ni s jednim ministrom iz palestinske vlade nacionalnog jedinstva tijekom ovoga posjeta. Vladu, koju predvode Hamasovi islamisti, čine i članovi Abasova Fataha te neovisni članovi.
Arapski čelnici uspjeli su oživjeti petogodišnji mirovni plan kojim se Izraelcima nudi uspostava normalnih odnosa s arapskim zemljama u zamjenu za njihovo povlačenje s područja okupiranih tijekom bliskoistočnog rata 1967., te u zamjenu za osnivanje palestinske države kao i za "pravedno rješenje" za Palestince koji su raseljeni 1948. nakon osnivanja izraelske države.
Kancelarka Merkel pozdravila je rezultate summita te je dodala kako bi Europa trebala raditi na njihovoj realizacjii te na oživljavaju diplomatskih odnosa s članovima Kvarteta za Bliski istok - EU-om, SAD-om, UN-om i Rusijom.
"Svi imamo osjećaj da se ovdje pomalo stvari pokreću. Mislim da postoji realna mogućnost te da imamo velike izglede koje moramo iskoristiti", rekla je njemačka kancelarka u govoru održanom na Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu gdje joj je uručen počasni doktorat. Prije posjeta memorijalnom centru holokausta Yad Vashemu, Merkelova je razgovarala s Olmertom i ministricom vanjskih poslova Tzipi Livni.
"Izrael je na kritičnom raskrižju kada je riječ o važnim odlukama", ocijenio je Olmert. "S jedne smo strane u središtu procesa suočavanja s ozbiljnim prijetnjama, a s druge strane nam se nude mogućnosti napredovanja u diplomatskom procesu s arapskim zemljama."