"Arbitraža se neće naručivati izvana, a još uvijek mislim da postoje brži i učinkovitiji načini da se dođe do rješenja", rekao je Peterle u petak prilikom susreta s novinarima.
Kako je prenijela Slovenska tiskovna agencija STA, Peterle je uzornim ocijenio suradnju slovenskih zastupnika u Europskom parlamentu koji su svoje kolege uvjerili da se na vanjskopolitičkom odboru ovoga tjedna ne izglasa amandman na Izvješće o napretku Hrvatske prema Europskoj uniji kojim bi se Zagrebu i Ljubljani preporučilo da u slučaju izostanka međusobnog dogovora o granici izlaz potraže u arbitraži.
Peterle je također izjavio da ne odobrava prijedloge da se u Sloveniji održi referendum o ulasku Hrvatske u EU jer to smatra pogrešnim pristupom.
"Sada sigurno nije vrijeme za referendume", rekao je Peterle i zauzeo se za složno djelovanje vladajuće koalicije desnog centra koja je za sljedeći mjesec najavila raspravu o mogućoj rezoluciji o odnosima s Hrvatskom na sjednici parlamenta.
"U odnosima s Hrvatskom treba uspostaviti ozračje vjerodostojnosti i naći zajedničku političku volju", rekao je Peterle koji očekuje da u inicijativama prema Hrvatskoj nijedna od stranaka u sadašnjoj koaliciji desnog centra neće iskakati u inicijativama i da će se naći prostor za dogovor s Hrvatskom.
Referendum o ulasku Hrvatske u EU namjerava, kako je najavio ovoga tjedna, organizirati Marjan Podobnik, predsjednik Slovenske nacionalne alijanse (SNZ) koja djeluje u sklopu Slovenske pučke stranke (SLS). SLS je članica koalicije desnog centra premijera Janeza Janše i poznata je po nešto "tvrđim" stajalištima prema Hrvatskoj, no ta stranka za sada nije potvrdila da će se pridružiti prikupljanju potpisa za referendum koji bi želio organizirati Marjan Podobnik.