Na američkom tržištu barel nafte poskupio je 18 centi, na 66,21 dolar, nakon što je dan ranije poskočio čak tri posto, na najvišu šestomjesečnu razinu pri zatvaranju. Na tržištu u Londonu nafta je poskupjela 32 centa, dosegnuvši cijenu od 68,20 dolara po barelu.
Tjedan dana nakon što je Iran zadržao u svojem pritvoru 15 britanskih mornara optuživši ih za ulazak u iranske teritorijalne vode, Britanija još nije pronašla načina za njihovo oslobađanje. Najavila je da će od Europske unije na sastanku ministara EU u petak zatražiti pomoć u izoliranju Irana.
U četvrtak je Vijeće sigurnosti UN-a izrazilo ozbiljnu zabrinutost situacijom te podržalo pozive na oslobađanjem mornara.
To pitanje, u kombinaciji s UN-ovim sankcijama Teheranu najavljenim prošloga vikenda zbog razvoja nuklearnog programa te zemlje, pridodaje strahovima tržišnih sudionika od prekida izvoza iz Irana, četvrtog po veličini izvoznika u svijetu. Razlog za zabrinutost predstavlja i tjesnac Hormuz u toj regiji, kroz koji prolazi oko dvije petine isporuka nafte na svjetsko tržište.
"Cijene su brzo eskalirale s obzirom na rast napetosti na Bliskom istoku. To ukazuje na prisutnu nervozu na tržištu unatoč razdoblju sezonski niske potražnje", ocjenjuje raspoloženje na tržištima Gerard Burg, analitičar National Australia Bank.
Cijene jačaju i zbog pada američkih zaliha benzina protekloga tjedna, upravo pred približavanje sezone pojačane potražnje u najvećem svjetskom potrošaču. Rafinerijskim operacijama i izvozu goriva u SAD prijeti i 16-dnevni štrajk u francuskoj luci Fos-Lavera, trećoj po veličini svjetskoj naftnoj luci.
Elektroenergetska grupacija Gaz de France i štrajkaši nisu uspjeli postići kompromis u četvrtak, te će se ponovno sastati u petak. Ne uspiju li ponovno postići sporazum, neke rafinerije - koje su već sada bile prisiljene reducirati kapacitete - mogle bi posve prekinuti preradu.