Sampson, koji je dao ostavku odmah nakon afere koja je izbila zbog smjene tužitelja sredinom ožujka, kazao je kako su odluke o smjeni tužitelja u prosincu 2006. "ispravno donesene, ali su loše objašnjene", a proces, koji je izazvao buru u Kongresu i spor oko svjedočenja pomoćnika Bijele kuće, "jako zastranjenim".
"Prema mojim saznanjima, niti od jednog tužitelja u SAD nije zatražena ostavka s ciljem utjecaja na određeni predmet", kazao je Sampson, dodajući kako se radi "o bezazlenoj, a ne mračnoj priči".
Predsjedavajući odbora za pravosuđe, demokratski senator Patrick Leahy, optužio je Bushovu administraciju za "niz izmijenjenih objašnjenja, izlika, manjak odgovornosti i čak nepriznavanje da se radi o ozbiljnoj stvari".
On je ukazao na proturječna svjedočenja koja su Kongresu dali tužitelji ministarstva pravosuđa, te naglasio kako odbor želi utvrditi je li došlo do ugrožavanja nezavisnosti tužitelja, s političkih i stranačkih pozicija, kako bi utvrdio mjerila za sadašnju i bilo koju buduću administraciju.
Savezni tužitelji u SAD, kojih je ukupno 93, politički su imenovani dužnosnici koji se postavljaju voljom predsjednika i rutinski se smjenjuju kada novi predsjednik stupa na dužnost. Sadašnje smjene, obavljene su na polovici drugog Bushovog mandata uz sumnju da su politički motivirane, iako ih je ministarstvo obrazložilo lošim tužiteljskim radom.
Objavljena E-mail prepiska Kyla Sampsona, koji je u ministarstvu pravosuđa bio nadležan za ocjenjivanje rada tužitelja, i bivše pravne savjetnice Bijele kuće Harrier Myers, otkrila je da su sporne smjene obavljene po kriteriju političke podobnosti, odnosno lojalnosti, što je potaknulo zahtjeve za ostavku ministra pravosuđa Gonzalesa.
U ponedjeljak je Gonzalesova pomoćnica, Monica Goodling, najavila kako će se pozvati na 5. amandman, koji štiti od samooptuživanja, kako bi izbjegla svjedočenje pred odborom.