Za tog 55-godišnjeg uvjerenog Europljanina, predsjednika stranke UDF, glasovalo bi 19 posto birača kada bi se danas glasovalo, pokazuje ispitivanje agencije Ifpo, čiji su rezultati objavljeni u utorak.
Bayrou je izbio na treće mjesto iza vodećih kandidata Segolene Royal iz stranke socijalista (PS) i Nicolasa Sarkozyja (desni centar UMP), aktualnog ministra unutarnjih poslova, kojima su, od nedjelje izgledi izjednačeni nakon što je dosad vodio Sarkozy.
Godine 2002., kada se prvi put natjecao na predsjedničkim izborima, Bayrou, bivši ministar obrazovanja (1993-97.), sin poljoprivrednika koji je sam počeo uzgajati konje, katolički vjernik i otac šestero djece, prikupio je skromnih 6,84 posto glasova. No danas on budi zabrinutost u taboru PS-a i UMP-a.
U ponedjeljak navečer, u emisiji privatne tv kuće TF1, Bayrou je predstavio smjernice svog programa, istodobno socijalnog i liberalnog, sa smanjenjem duga kao prioritetom.
Osudio je tada "stalni rat" PS-a i UMP-a i kazao da je izlaz u okupljanju svih snaga, različitih političkih boja, uz potporu istaknutih ekonomista. Bude li izabran, najavio je tada, imenovat će premijera "s ljevice".
Njegova zamisao "okupljanja" svidjela se trećini ispitanika (37 posto prema anketama), ali su je odmah napali i PS i UMP.
Predsjednik socijalista Francois Hollande (inače životni partner kandidatkinje Segolene Royal), istaknuo je da predsjednički kandidati moraju pokazati "jasan izbor".
Sarkozy je optužio Bayroua da predlaže povratak na "vladavinu stranaka" i "nemoć" Četvrte republike (1946. do 1958.), kada je na snazi bio parlamentarni sustav politički vrlo nestabilan.
Segolene Royal je Bayrouovu platformu nazvala "vrlo opasnom", jer "on pokušava zaustaviti Francuze da biraju između dva društvena modela, dviju suprotnih političkih vizija".
A nervoza općenito raste među predsjedničkim kandidatima dva mjeseca prije izbora.
Sarkozy je tako proteklih dana oštro kritizirao Royal jer je prošlog četvrtka u svoj izborni tim uključila bivšeg premijera Lionela Jospina, dojučerašnjeg svog partijskog protivnika koji ju je ranije kritizirao.
"Počela je kampanju obećanjima o modernoj i novoj ljevici, a sada izvlači svoje adute iz naftalina", dobacio je Sarkozy.
Osim Jospina, nesretnog predsjedničkog kandidata kojega je 2002. u prvome krugu istisnuo Jean-Marie le Pen (krajnja desnica), Royal je, na veliko iznenađenje, u ekipu pozvala i bivšeg ministra financija Dominiquea Straussa-Kahna, te bivšeg premijera Laurenta Fabiusa.
Obojica su bili njezini protivnici u borbi za stranačke nominacije, a ona je uspjela pobijediti jer je PS ocijenio da će žena imati više izgleda u borbi sa Sarkozyjem.
U pozicioniranju predsjedničkih kandidata svoje je mjesto u nedjelju ponovo zauzeo lider krajnje desnice Jean-Marie Le Pen predstavivši se kao zaštitnik "malih ljudi", "siromašnih radnika", "bijednih umirovljenika", redom žrtava "predatorskog kapitalizma" koji osiromašuje Francusku, kojoj k tomu prijeti i imigracija.
Njegova kći Marine Le Pen izrazila je nadu da će njezin 78-godišnji otac "ostvariti još bolje rezultate nego 2002." i ponovno šokirati, kako je učinio i tada kada je pretekao socijalista Jospina i u drugome se krugu natjecao s predsjednikom Jacquesom Chiracom.