Generala Markača tužiteljstvo u kontekstu tzv. predsjedničkih transkripata kojima dokazuje zajednički zločinački pothvat spominje jednom kao osobu nazočnu brijunskom sastanku 31. srpnja 1995., ali mu ne atribuira konkretniju ulogu u sastanku na kojem je po tužiteljima planirano etničko čišćenje. Za razliku od toga tužiteljstvo navodi da su trojica optuženih generala sa svojim snagama koordinirano provodili čišćenje - na terenu.
Tužiteljstvo u slučaju generala Markača u podnesku ne najavljuje gotovo nikakve dokaze iz međunarodnih izvora poput UN-a ili promatračke misije EZ-a.
Bivšeg pomoćnika ministra unutarnjih poslova tužiteljstvo će vezati uz aktivnosti ne samo policije odnosno postrojbi specijalne policije koje su bile pod njegovom ingerencijom nego i uz artiljerijske i raketne jedinice HV-a koje su mu u operativne svrhe bile pretpočinjene.
Tužiteljstvo navodi da je Markač, odlukom tadašnjeg zapovjednika Glavnog stožera HV-a Zvonimira Červenka, bio osobno odgovoran za dio Oluje koji su izvodile snage specijalne policije.
Pozivajući se na službena izvješća specijalne policije i neposredne svjedoke tužiteljstvo će dokazivati da su u blizini mjesta ili u mjestima u kojima se raspoređivala specijalna policija događali zločini. Tako je primjerice u Gračacu u kojem je specijalna policija uspostavila svoje sjedište devet starijih Srba ubijeno ili nestalo, kaže tužiteljstvo. Među takvim mjestima su i Donji Lapac, Golubić, Kijani, Grab, Mazin.
Kao i u slučaju druge dvojice optuženih i general Markač, po tužiteljstvu, imao je punu kontrolu nad svim snagama te je mogao spriječavati zločine i kažnjavati počinitelje. U policijskom sustavu postojali su mehanizmi utvrđivanja povreda dužnosti i kažnjavanja, kažu tužitelji.
Kriminalistička policija obavještavala je Markača o zločinima, kaže tužiteljstvo, a podređeni su ga redovito o svemu obavještavali i redovnim dnevnim kanalima. Uz to, po njima je primao je i izvještaje obavještajnih struktura HV-a, policije i drugih obavještajnih agencija.
Markač je znao za sudjelovanje svojih podčinjenih u zločinima Donjem Lapcu i Gruborima jer je tamo stigao neposredno nakon događaja, dokazivat će tužitelji.
Opisujući njegov i posjet ministra unutarnjih poslova Ivana Jarnjaka razorenom Donjem Lapcu tužiteljstvo navodi da su pohvalili pripadnike specijalne policije za "dobro obavljen posao".
Što se tiče Grubora tužiteljstvo tvrdi da je sudjelovao u lažiranju istrage kako bi se sakrilo ubijanje stanovnika, a počinitelje tog zločina koji su sljedeći dan počinili drugi zločin u Ramljanima Markač je tek poslao u Zagreb bez ikakvih disciplinskih i drugih mjera.
Generalova obrana mora svoj predraspravni podnesak podnijeti do 5. travnja. Branitelji imaju prav ona jednaki 'prostor' za odgovor kao i tužitelji čiji predraspravni podnesak broji 90 stranica teksta.
(kraj)