"To je provokacija za osjećaj pravednosti kod većine njemačkih građana", izjavio je bavarski premijer i predsjednik Kršćansko socijalne unije (CSU) Edmund Stoiber nakon vijesti o puštanju Mohnhaupt na slobodu. Stoiber je doduše priznao da je izlazak iz zatvora nakon 24 godina zatvora "pravno ispravan", ali da puštanje bivših državnih neprijatelja na slobodu ne podržava "najmanje 80 posto građana".
Stoiber je Mohnhaupt prije svega predbacio da joj nedostaje osjećaj za pravednost, da uporno odbija odreći se vlastite prošlosti te da nije surađivala s vlastima.
"Većina ubojstava koje je počinio RAF još uvijek nije razriješena. Mi još uvijek ne znamo tko je Hannsu Martinu Schleyeru raznio glavu", rekao je Stoiber. On je kritizirao drugostupanjski sud u Stuttgartu koji je sredinom veljače donio odluku o puštanju Mohnhaupt na slobodu.
"S osjećajima rodbine žrtava RAF-a se postupa krajnje bezobzirno", zaključio je Stoiber.
Slično kao i Stoiber očitovao se i šef sindikata njemačkih policajaca Konrad Freiberg, kojeg posebice smeta činjenica da Mohnhaupt uopće ne pokazuje znakove kajanja.
"Ako tražim milost, onda tu milost moram na neki način i zaslužiti", smatra Freiberg.
Predstavnci vladinih stranaka Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) i Kršćansko demokratske unije (CDU) kao i oporbenih stranaka zastupaju stajalište po kojemu je puštanje Mohnhaupt na slobodu "potpuno legalna" odluka slobodnog pravosuđa. Stranka Zelenih Stoiberu je predbacila populizam.
Brigitte Mohnhaupt, koja se drži za organizatora najbrutalnijih RAF-ovih akcija, između ostalih atentata na državnog odvjetnika Siegfrieda Bubacka te spektakularnu otmicu i umorstvo predsjednika Njemačke udruge poslodavaca Hannsa Martina Schleyera, živjet će na jugu Njemačke otkuda i potječe, a njezin odvjetnik je predstavnike medija zamolio da njegovu štićenicu "puste na miru".
U njemačkim zatvorima se nalazi još troje bivših pripadnika RAF-a.