U završnom dokumentu, koji uz ostalo sadržava i ocjenu stanja i medijskih sloboda u Hrvatskoj, pozdravljen je napredak na polju slobode medija u Hrvatskoj, ali i upozoreno na povremena kršenje socijalnih, profesionalnih i moralnih prava novinara i medija.
Također je data potpora Sindikatu novinara Hrvatske (SNH) u pregovorima s poslodavcem kako bi se do kraja godine uspio dogovoriti i potpisati nacionalni kolektivni ugovor za novinare. Od stranih vlasnika medija traži se da u Hrvatskoj poštuju ona prava i obveze te kriterije koje poštuju i u svojim matičnim zemljama.
EFJ je podupro Hrvatsko novinarsko društvo (HND) u zahtjevu da se lokalni i regionalni mediji i novinari oslobode političkog pritiska te da se objave podaci o novcu koji državna poduzeća troše na reklamiranje u lokalnim medijima.
EFJ je podupro i zahtjeve HND-a i Sindikata da Vlada pomogne očuvati dnevni list "Vjesnik" kao neovisno javno glasilo, te da se "konzekventno razriješi slučaj" nacionalne novinske agencije Hine.
Osim predsjednika, na skupštini je izabran i osmočlani Glavni odbor i četiri člana predstavnika regija, koji se pozivaju kada Odbor raspravlja o pojedinim regijama. Za područje jugoistočne Europe izabran je predsjednik HND-a Dragutin Lučić, koji je jedini član u nekom tijelu EFJ iz države koja nije članica u EU.
Tijekom trodnevnog skupa pod nazivom "Promicanje temeljnih radnih prava za sve novinare: izazovi digitalne ere" bilo je riječi o stanjima medija u pojedinim zemljama, radnim pravima, slobodnim novinama, autorskim pravima novinara, pravima elektroničkih novinara, a donijete su i smjernice rada EFJ-a za razdoblje do 2010. godine.