Dok je Ban iz Kaira odlazio u Izrael gdje će nastaviti svoj prvi obilazak bliskoistočnim područjem kojim haraju sukobi, Rice je stigla u Asuan, na jugu zemlje, gdje se treba sastati s čelnicima četiriju savezničkih arapskih zemalja.
Rice je počela razgovore s ministrima vanjskih poslova Egipta, Saudijske Arabije, Jordana i Ujedinjenih Arapskih Emirata i treba se sastati sa šefovima obavještajnih služba tih zemalja koje su nedavno osnovale Arapski kvartet.
Razgovori Rice koju će u nedjelju primiti predsjednik Hosni Mubarak dio su pojačane diplomatske aktivnosti na tom području uoči arapskog summita koji se treba održati 28. i 29. ožujka u Rijadu.
Washington pokušava dobiti potporu četiriju arapskih zemalja kako bi dao novi podstrek arapskoj mirovnoj inicijativi koja je pokrenuta 2002. i koju je tada Izrael odbacio.
Ban koji se u nedjelju u Jeruzalemu treba sastati s Rice, u subotu je razgovarao s predsjednikom Mubarakom o palestinskom pitanju, kao i o krizama u Iraku, u Darfuru (Sudan) i u Libanonu, javlja France-Presse.
Američku tajnicu egipatski ministar vanjskih poslova dočekao je u subotu oštrom kritikom, pošto je ona izrazila zabrinutost zbog planiranog ustavnog referenduma za koji je natuknula da neće biti demokratski.
Posjet Rice podudario se s političkom napetosti u Egiptu zbog promjena ustava za koji tamošnja oporba tvrdi da je udarac demokraciji u toj zemlji, bliskoj saveznici Sjedinjenih Država.
Egipatska vlada je nabrzinu organizirala referendum o dopuni ustava koji će se održati u ponedjeljak, a oporba je najavila da će ga bojkotirati.
"Premda Egipat i Sjedinjene Države imaju prijateljske, strateške veze, Egipat ne može dopustiti da se bilo tko od njegovih prijatelja upleće u njegove unutarnje stvari", upozorio je egipatski ministar vanjskih poslova Aboul Gheit uoči dolaska američke državne tajnice, kako prenosi AP.