"To su bile vrlo dobre rasprave. Rekao bih da postoji osjećaj optimizma na obje strane da ćemo doći do kraja u tom razdoblju od 60 dana i postići sve naše ciljeve postavljene u sporazumu od 13. veljače", rekao je Hill nakon razgovora sa zamjenikom ministra vanjskih oslova Sjeverne Koreje Kim Kye-gwanom.
Hill je aludirao na korake koje treba poduzeti u roku od 60 dana kako bi Pjongjang zatvorio svoj glavnu nuklearni reaktor, koji proizvodi plutonij, u zamjenu za isporuku goriva i drugu pomoć.
Pregovori u New Yorku, koji su počeli u ponedjeljak, imaju za cilj uspostavu diplomatskih odnosa između dviju zemalja, koje su bila na suprotnim stranama u Korejskom ratu 1950-53., ratu završenom primirjem a ne mirovnim sporazumom.
Na dnevnom redu pregovora je brisanje Sjeverne Koreje s popisa država pokrovitelja terorizma kao i moguće ukidanje američkih sankcija.
U međuvremenu je zamjenik državne tajnice John Negroponte, koji boravi u posjetu Seoulu, ponovio zahtjev Sjevernoj Koreji da mora u cijelosti otkriti svoje nuklearne aktivnosti, uključujući i program obogaćivanja urana.
U središtu sporazuma potpisanog 13. veljače na šestostranim pregovorima u Pekingu, bilo je zaustavljanje proizvodnje plutonija korištenog u izradi nuklearnog oružja, no američka strana posljednjih dana ističe i važnost otkrivanja i ukidanja paralelnog programa obogaćivanja urana, kao drugog glavnog goriva za nuklearno oružje.
Sjeverna Koreja je u listopadu 2006. izvela svoju prvu nuklearnu probu, koristeći, kako se prepostavlja, nuklearnu bombu s plutonijem.