"Usvajanje europskog ustava do 2009. godine je apsolutna nužnost", istaknuo je talijanski premijer i nekadašnji predsjednik Europske komisije Romano Prodi. "Bilo bi nezamislivo da nove članice neće moći sudjelovati na izborima za Europski parlament te godine", dodao je.
"Europski proces nije došao do mrtve točke, on ima budućnost, samo mu treba novi poticaj", rekao je Prodi. "EU je sposobna ujediniti ovaj kontinent u mjesto trajnog mira, stabilnosti i demokracije", dodao je Prodi, govoreći pred predsjednicima parlamenata 27 zemalja članica Unije i triju zemalja kandidata za članstvo. Hrvatsko izaslanstvo predvodio je predsjednik Sabora Vladimir Šeks.
Aktualni predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, slaveći 50 godina Rimskih ugovora, rekao je da je EU najveći europski projekt u povijesti ostvaren mirnim putem. "Danas je rat među našim narodima nezamisliv", kazao je Barroso. "Rimskim ugovorima udareni su temelji novog i boljeg europskog poretka", dodao je.
"Ujedinjena Europa je najjači i najbolji odgovor na probleme globalizacije, održivog razvoja, sigurnosti i konkurentnosti", rekao je predsjednik EK govoreći o budućnosti Unije. "EU mora iskoristiti svoju snagu i na svjetskoj sceni i zalagati se za širenje ljudskih prava i demokracije, kao i boriti se protiv siromaštva", rekao je Barosso.
Predsjednik Europskog parlamenta Hans-Gert Poettering rekao je da Europa danas slavi 50 godina mira, stabilnosti, napretka i dobrobiti. Naglasio je ulogu Europskog i nacionalnih parlamenata u stvaranju ujedinjene Europe. "Takav proces moguć je jedino na temelju demokratskih parlamentarnih odluka", rekao je Poettering.
Zbog velikog broja nazočnih predsjednika parlamenata u Rimu, njihovi su govori ograničeni na dvije minute, ali ni to nije rezultiralo točnim poštivanjem satnice, pa zbog protokolarnih obveza (odlaska na svečani prijem kod predsjednika Talijanske Republike) neki govornici nisu stigli na red prije završetka svečanosti.
Među onima koji ipak jesu bio je i predsjednik Sabora Vladimir Šeks, koji je u svom nastupu naglasio da je Hrvatska predana europskim vrijednostima i da će učiniti sve kako bi do konca desetljeća postala članica EU.
Rimski ugovori potpisani su 25. ožujka 1957. godine u glavnom talijanskom gradu i njima su osnovani Europska ekonomska zajednica (EEZ) i Europska agencija za atomsku energiju (Euroatom). Rimski ugovori smatraju se prvim političkim okvirom moderne Europske unije. Države potpisnice su bile Italija, Njemačka, Francuska Belgija, Nizozemska i Luksemburg.
Parlamentarna proslava u Rimu bila je uvod za sastanak na vrhu EU koji će se održati u nedjelju u glavnom gradu Njemačke i na kojem se očekuje usvajanje zajedničke Berlinske deklaracije.