"Naravno da oni (Zagorec i odvjetnici) misle da do toga (izručenja) ne bi trebalo doći, jer da je dobrovoljno htio doći, već bi bio u Hrvatskoj", rekla je ministrica Lovrin novinarima, izašavši nakratko s popodnevne sjednice Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Nacionalnog programa suzbijanja korupcije.
"Moram napomenuti da to (argumentacija) nema nikakve veze, jer se protiv Zagorca u Hrvatskoj već vodi jedan kazneni postupak od 2001. za kazneno djelo iste vrste. To su teške optužbe, ali su gotovo uobičajene riječi osoba za koje se traži zamolba za ekstradiciju", rekla je ministrica Lovrin novinarima.
U vezi s obrazloženjem britanskog suca Timothyja Workmana za neizručenje hrvatskog Srbina (koji je u Hrvatskoj u odsutnosti osuđen za ratne zločine) Milana Španovića iz Velike Britanije, zbog navodne zastare te da u Hrvatskoj također ne bi imao pošteno suđenje, ministrica pravosuđa Lovrin istaknula je kako je riječ o "obrazloženju odluke prvostupanjskog suda".
"Taj postupak u Velikoj Britaniji nije pravomoćno okončan i stoga će se zastupnici hrvatske države žaliti na tu presudu. Svaka zemlja odlučuje sukladno propisima svog unutarnjeg zakonodavstva", rekla je ministrica Lovrin.
Dodala je da "izreka te presude nije na tragu proklamiranog načela međunarodne zajednice o potrebi kažnjavanja i procesuiranja ratnih zločina" te napomenula da su ekstradicijski postupci dugotrajni i znaju trajati i do nekoliko godina.