Nove sankcije, oko kojih se prethodno suglasilo pet stalnih članica Vijeća sigurnosti i Njemačka, odnosile bi se na zabranu izvoza iranskog oružja i zamrzavanja imovine dodatnih 28 pojedinaca i organizacija uključenih u razvoj nuklaernog i raketnog programa zemlje, od koji je trećina povezana s iranskom Revolucionarnom gardom, elitnom vojnom postrojbom.
Paket mjera također poziva članica UN-a na dobrovoljno ograničavanja putovanja pojedincima koji su subjekt sankcija, prodaje oružja Iranu, te davanje nove finacijske pomoći ili zajmova iranskoj vladi.
Vijeće sigurnosti je u studenom 2006. rezolucijom 1733 uvelo sankcije Iranu, koje se zbog neispunjenja zahtjeva iz te rezolucije, sada proširuju.
Francuski veleposlanik pri UN-u Jean-Marc de la Sabliere, kazao je novinarima kako je "još teško reći kada će biti zakazano glasovanja o rezoluciji, jer konzultacije još traju".
On je naglasio kako članice Vijeće žele da rezolucija bude usvojena jednoglasno, te da kako Francuska želi da to bude do kraja tjedna.
I SAD je za usvajanje rezolucije do kraja tjedna, no to bi moglo biti dovedeno u pitanje jer je Južnoafrička Republika, koja predsjedava Vijećem u ožujku, predložila znatne izmjene rezolucije, uključujući i uklanjanje embarga na oružje te 90-dnevno razdoblje stavljanja sankcija izvan snage.
Iako su se velike sile usuglasile oko nacrta, rasprava o prijedlogu JAR mogla bi odgoditi glasovanje.
Nicholas Burns, podtajnik za političke poslove u State Departmentu, u srijedu je pozvao na strpljenje oko američkih napora da se kriza s iranskim nuklearnim ambicijama riješi diplomatskim putem.
"Iran je zemlja koja je upravo sada jako u defanzivi. Sjedinjene Države su predan traženju diplomatskog rješenje za izazove koje je postavio Iran. To će tražiti stpljenje i upornost", rekao je Burns na saslušanju u Senatu.
Na dan kada Vijeće sigurnosti bude glasovalo o rezoluciji protiv Irana, njegovim članovima bi se, na vlastiti zahtjev, trebao obratiti iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad.