Uginula je uglavnom sitna riba dviju vrsta - tzv. babuške i somići, rekla je Horvatić.
U Centru 112 u Karlovcu doznaje se da su građani o pomoru riba dojavili u 13,54 sata te je Centar o tome izvijestio policiju, županijski Zavod za javno zdravstvo te županijsku, vodopravnu i veterinarsku inspekciju te Inspekciju zaštite okoliša.
Policija je ogradila šire područje jezera, djelatnici Zavod za javno zdravstvo uzeli su uzorke vode, a inspektorica Horvatić šest uginulih riba poslala je na analizu u Zavod za ribu Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.
Također je naložila karlovačkoj Javnoj vatrogasnoj postrojbi (JVP) da prikupi svu uginulu ribu, a Higijeničarskoj službi u Rijeci (s kojom Karlovac ima ugovor o prikupljanju strvina) da ih ukloni na neškodljiv način za okoliš.
Inspektorica Horvatić rekla je da je prerano nagađati o uzrocima pomora.
Jezerce Luščić, promjera 100 puta 50 metara, nalazi se u novom dijelu Karlovca, a nastalo je u početku 80-ih godina u iskopu napuštenih temelja za stambenu zgradu, te se, osim od prirodnih oborinskih voda, puni i preko kanalskog preljeva koji je u nadležnosti Vodopravne inspekcije.
Vodopravna inspektorica Dubravka Mušić izjavila je za Hinu kako nije riječ o prirodnom jezeru, nego o građevnoj jami, nastaloj prije 30-ak godina, a budući da se puni podzemnim, oborinskim i otpadnim vodama, vodopravna je inspekcija prije nekoliko godina postavila ploču uz obalu da u jezercu nema uvjeta za život ribe te da je zabranjeno i poribljavanje i ribolov.
Sručna suradnica grada Karlovca za zaštitu okolišta Sara Požara rekla je da jezerom upravlja Športsko-ribolovno društvo "Korana" na temelju dozvole Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, ali da su članovi toga društva danas odlučno izjavili da nisu poribljavali jezerce.