Predsjednica Zajednice Dinka Vuković podsjetila je kako datum 21. ožujka nije izabran slučajno, već označava jedinstvenost Down sindroma, obzirom da se kod osoba s tim kromosomskim poremećajem, na 21. paru nalaze tri kromosoma.
Pored senzibilizacije javnosti o osobama s Down sindromom, Zajednica provodi niz aktivnosti kako bi se takva djeca uključivala u redovite vrtiće, a ako je to moguće i škole.
Od iznimne je važnosti rješavanje pitanja s područja socijalnih prava, kako bi sva takva djeca imala pravo na invalidninu, rekla je Vuković. Upozorila je i na potrebu osnivanja registra osoba s Down sindromom, kako bi se mogle koordinirati sve aktivnosti Zajednice po županijama.
Jedan od problema sa kojima se susreću u Zajednici je i nedostatak literature o Down sindromu na hrvatskom jeziku.
Down sindrom je genetski poremećaj koji nastaje zbog viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela, a taj poremećaj sprječava normalni fizički i mentalni razvoj djeteta.
U prosjeku jedno od 650 novorođene djece rađa se s tim sindromom, koji je nemoguće izliječiti. U Hrvatskoj živi između 1.200 i 1.500 osoba s Downom.
Hrvatska zajednica za Down sindrom krovna je udruga koja objedinjava Udrugu za sindrom Down - Zagreb, Udrugu 21 za sindrom Down - Split, Udrugu za sindrom Down Međimurske županije, Udrugu za sindrom Down - Rijeka 21, te Udrugu za Down sindrom Karlovačke županije.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić danas će otvoriti nove prostorije Udruge za sindrom Down u Folnegovićevu naselju.