To bi, objasnili su, obrtnicima graditeljske struke omogućilo da ispune uvjete za dobivanje licencije, odnosno suglasnosti za obavljanje djelatnosti u skladu s novim Pravilnikom, koji će stupiti na snagu 1. travnja 2008.
Voditelj Odjela za organizaciju rada cehova u HOK-u Ivica Štambuk najavio je kako će taj prijedlog uputiti zbog nedostatka kvalificiranih radnika u graditeljstvu, a obrtnici su naveli i problem uvoza radne snage.
Načelnik Sektora za graditeljstvo u Ministarstvu Lino Fučić je, tumačeći odredbe Pravilnika o uvjetima i mjerilima za izdavanje suglasnosti za obavljanje graditeljske djelatnosti, pozvao obrtnike da dobro prouče Pravilnik i odrede koji im kvalificirani radnici trebaju te da onda sastave zahtjev za suglasnost. Također ih je uputio da se više njih ugovorom mogu udružiti za dobivanje suglasnosti za cijeli posao. Obrtnici su izrazili bojazan da bi mogli postati kooperanti velikim tvrtkama koje imaju kadar pa mogu ispuniti odredbe Pravilnika.
Pravilnikom se nastoji stati na kraj fiktivnim tvrtkama (bez radnika i opreme), koje nerealnim ponudama nerijetko pobjeđuju na natječajima, a zatim ugovoreni posao ustupaju brojnim proizvođačima po nepovoljnijim uvjetima. Početak primjene bio je 1. listopada 2006., a prijelazni rok je 18 mjeseci, odnosno do 1. travnja 2008.
U tom će razdoblju sve građevne tvrtke koje žele graditi građevine ili izvoditi pojedine radove na građevinama većim od obiteljske kuće trebati udovoljiti uvjetima iz Pravilnika glede stručne osposobljenosti, broja radnika i tehničke opremljenosti. Za poslodavce, čiji radnici imaju najmanje 10 godina iskustva, Pravilnikom je predviđena mogućnost pribavljanja uvjetne suglasnosti do 1. travnja 2009.
U Hrvatskoj je 17.671 obrtnik s registriranom graditeljskom djelatnosti, a kako je rečeno u HOK-u, 8000 do 9000 graditeljstvom se bavi kao glavnom djelatnošću.