"Dioničari Hydra imat će 32,7 posto, a Statoila 67,3 posto udjela u novoj kompaniji", stoji u Statoilovom priopćenju.
Tim sporazumom formiran je najveći svjetski proizvođač nafte i plina na moru, daleko ispred britansko-nizozemskog Shella, brazilskog Petrobrasa te britanskog BP-ja. Najveći svjetski proizvođač nafte i plina - s operacijama i na moru i na kopnu - je američki ExxonMobil.
Nova kompanija imat će u 2007. ukupnu proizvodnju od 1,9 milijuna barela dnevno te 31.000 zaposlenika, priopćeno je ranije iz tih dviju kompanija. Norveška je treći u svijetu izvoznik nafte, iza Rusije i Saudijske Arabije.
No, s postupnim smanjenjem naftnih resursa na norveškom kontinentalnom grebenu, Statoil i Norsk Hydro u sve su se većoj mjeri počeli okretati međunarodnom tržištu nafte i plina, kako bi mogli nastaviti funkcionirati kao nezavisne kompanije.
Nedavna odluka ruskog plinskog giganta Gazproma da isključi inozemne naftne kompanije iz projekta razvoja plinskog polja Shtokman u Barentsovom moru - jednom od tek nekolicine svjetskih ogromnih netaknutih rezervi - doživljen je kao ozbiljan udarac dvjema grupacijama, s obzirom da su se obje činile izglednim partnerima u tom projektu.
Ovo bi spajanje trebalo riješiti probleme veličine te grupacije: nova kompanija bit će prisutna u gotovo 40 zemalja i raspolagati dokazanim rezervama nafte i plina od 6,3 milijarde barela ekvivalenta nafte. Istodobno, Norsk Hydro, treća u svijetu aluminijska tvrtka, nastavit će sa svojim aktivnostima u metalurškom sektoru.