Poljoprivrednici u Italiji zabrinuti su za svoje usjeve kukuruza i žita, a gospodarenje vodom predstavlja sve veći problem kako se uzgajivači i energetske kompanije bore za pristup zalihama vode.
Talijanska civilna zaštita kaže kako su kišne oborine između rujna i veljače bile neuobičajene niske a razina vode u mnogim jezerima i rijekama na sjeveru, gdje se nalazi najveći rezervoari vode, ispod razina koje se smatra kritičnima. Prosječne kišne oborine u Italiji za 20 do 40 posto su niže od uobičajenih, dok su na sjeveroistoku i središnjem dijelu niže i za 50 do 60 posto.
Civilna zaštita u toj zemlji nije daleko od proglašenja krize, a kaže da bi početak navodnjavanja u poljoprivredi u svibnju mogao izazvati ozbiljne nestašice vode.
Poljoprivrednici i trgovci žitom drže da je vruća i suha zima razlogom bojazni glede kvalitete pšenice, koja bi mogla biti krhka i osjetljiva na bolesti te kukuruza, čija sadnja tek slijedi. Odbor za poljoprivredna istraživanja ISMEA prošli je tjedan objavio da bi sušno vrijeme, ako se zadrži, moglo ugroziti urod žitarica a pozvao se na izvješća o kašnjenju klijanja žita.
"Zima je bila previše topla, pa bi mogli očekivati slabi urod i nižu proizvodnju", konstatira Rolando Manfredini, analitičar u najvećem talijanskom udruženju poljoprivrednika Coldiretti.
Vrijeme u Mađarskoj pak počinje biti povoljnije za žitarice tijekom posljednja dva mjeseca, no kiše još moraju nadoknaditi dugo sušno razdoblje s kraja prošle godine, poručuju iz mađarske udruge poljoprivrednika MOSZ.
"Situacija se značajnije popravila no manjak vlage i dalje je golem", kazao je glavni savjetnik MOSZ-a Andras Uhercsak. "U zadnjih pola godine imali smo svega 50 posto oborina karakterističnih za normalnu godinu".
Što se Grčke tiče, njoj su kiše potrebne budući ih je imala vrlo malo od studenoga a zabilježila je i svoj najsuši siječanj u posljednjih 50-ak godina. Poljoprivrednici u toj zemlji stoga iskazuju bojazni za svoje žetve.
Španjolska, koja za sobom ima dvije sušne godine, zabilježila je mnoštvo kiša, iako su neke regije i dalje suočene s restrikcijama korištenja vode.