Kosor je rekla u govoru da je Vijeće za ljudska prava osnovano kao novo i vjerodostojno tijelo UN-a za promicanje i zaštitu općih ljudskih prava u državama članicama UN-a, poručivši kako će njegova vjerodostojnost svakako ovisiti o kakvoći mehanizma uspostavljenog radi izvršenja te zadaće.
Hrvatska, kao članica u svim temeljnim ugovorima o ljudskim pravima, podupire i aktivno sudjeluje u razradi novih normi promicanja i zaštite ljudskih prava, rekla je Kosor. Istaknula je da je nakon gotovo 25 godina aktivnog zauzimanja obitelji nestalih konačno donesena Međunarodna konvencija o zaštiti svih osoba od prisilnih nestanaka kao jasan znak da takvoj praksi treba stati na kraj. Potpredsjednica Kosor podsjetila je da je Hrvatska bila među prvim državama koje su prošli mjesec potpisale Konvenciju u Parizu, te na taj način stala uz zajedničke napore koje su međunarodna zajednica i obitelji nestalih uložili u stvaranje ovog novog instrumenta. Napomenula je kako su pravo svakoga da ne bude izvrgnut prisilnom nestanku kao i pravo da zna što se odista dogodilo s njegovim najmilijima temeljna načela koja zaslužuju punu potporu, navodi se u priopćenju.
Kosor je u ime Vlade RH pozdravila donošenje Međunarodne konvencije o pravima osoba s invaliditetom, koju je Hrvatska odlučila potpisati krajem ovog mjeseca. Prema njezinim riječima, taj dokument je povijesni korak prema zaštiti prava gotovo 650 milijuna osoba s invaliditetom koji će olakšati njihov pristup svim vidovima društvenog života. Također je izvijestila sudionike sjednice da je u Hrvatskoj upravo u tijeku donošenje prvog dokumenta utemeljenog na načelima te Konvencije, a radi se o Nacionalnoj strategiji za jednake mogućnosti osoba s invaliditetom u razdoblju od 2007. do 2015.
Kosor se osvrnula i na neka važna pitanja u području ljudskih prava. Rekla je kako je trgovanje ljudima jedno od ključnih pitanja kada je riječ o sigurnosti i ljudskim pravima, a za Hrvatsku kao zemlju provoza predstavlja razlog za veliku zabrinutost, pa su upravo zato i razvijenu snažne državni mehanizmi za suzbijanje trgovanja ljudima. Također je istaknula kako Hrvatska pozdravlja izvješće glavnog tajnika UN-a o svim oblicima nasilja nad ženama i njegove dragocjene preporuke. Napomenula je da Hrvatska aktivno sudjeluje u Kampanji Vijeća Europe protiv obiteljskog nasilja nad ženama te da će u okviru te Kampanje RH u svibnju ove godine biti domaćinom regionalnog seminara o Aktivnom sudjelovanju muškaraca u borbi protiv nasilja u obitelji. Poručila je pritom kako je aktivno uključivanje muškaraca presudno za izazivanje promjena u stavovima prema nasilju, stoji u priopćenju.