"Žalosno je da sudanska vlada nije izdala vize koje bi čitavom izaslanstvu omogućile da dođu u Darfour i upoznaju se sa stanjem na terenu", rekla je Arbour na tiskovnoj konferenciji u Ženevi.
Prema riječima Visoke povjerenice, Vijeće za ljudska prava treba razmisliti kako će ubuduće reagirati na takve "uvrede".
Izaslanstvu koje ima mandat UN-ova Vijeća za ljudska prava, ulazak na sudanski teritorij uskraćen je sredinom veljače. Prema diplomatskim izvorima, Kartumu je smetala nazočnosti nekih pojedinaca u izaslanstvu. Prema tim izvorima, sudanske vlasti zamjerile su Bertrandu Ramcharanu, bivšem Visokom povjereniku za ljudska prava koji je privremeno obnašao tu dužnost, što je pokolj u Darfouru nazvao "genocidom".
O sastavu izaslanstva "odlučio je predsjednik Vijeća za ljudska prava nakon dugih pregovora", istaknula je Arbour.
Izaslanstvo koje predvodi dobitnica Nobelove nagrade za mir Jody Williams, podnijet će izvješće na sjednici Vijeća za ljudska prava koja počinje 12. ožujka u Ženevi.
U građanskom ratu i poraću u Darfouru je od 2003. stradalo oko 200.000 ljudi, a više od dva milijuna je protjerano iz svojih domova, prema UN-ovim podatcima.
Sudanske vlasti optužuju međunarodne organizacije i glasila da "lažu" i da "napuhuju" broj žrtava u ratu koji je, kako tvrde, tek posljedica sporadičnih sukoba između plemena.