Takva strategija, temeljena dijelom na američkim iskustvima iz Salvadora 80-ih godina, još je u ranoj fazi planiranja i bit će prilagođena razultatima sadašnjeg porasta broja američkih postrojbi u Iraku, kazali su za LA Times savjetnici u Pentagonu pod uvjetom da ostanu neimenovani.
Strategija koja bi slijedila model iz Salvadora predstavlja dramatičan zaokret od sadašnje politike predsjednika Georgea W. Busha da se angažira veliki broj američkih snaga u agresivnoj taktici protiv pobunjenika, no ona ima utjecajne pristaše u Pentagonu.
Zaokret od borbene prema savjetničkoj ulozi američkih snaga u Iraku, bila je i jedna od preporuka Bakerove komisije, dvostranačke Studijske skupine za Irak čiji je član bio i Robert Gates, prije imenovanja ministrom obrane.
Jedan od ključnih savjetnika Bakerove komisije, koji je zagovarao snažniji savjetnički angažman američkih snaga u Iraku, bio je i veteran iz Salvadora Kalev Sepp.
Slučaj Salvadora u suprotnosti je s primjerima masovnog angažmana američkih snaga u Vijetnamu i sada u Iraku, gdje bi s novim pojačanjima snage SAD trebale premašiti 160.000 vojnika.
U Salvador su SAD poslale 55 zelenih beretki koje su pomagale salvadorskoj vojsci u borbi protiv pobunjenika od 1981. do 1992. kada je potpisan mirovni sporazum.
Na nedavnom saslušanju pred Kongresom, zapovjednik američkog združenog stožera general Peter Pace, u nekoliko je navrata referirao na kampanju u Salvadoru, što je po tumačenju jednog dužnosnika Pentagona, signal da po njegovu stajalištu uspjeh u Iraku možda ne ovisi o dodatnim borbenim postrojbama.
Iako dužnosnici Pentagona kažu kako bi napori u Iraku bili znatno veći od 55 savjetnika korištenih u Salvadoru, očito je da model Salvadora utiče na planiranje. Dužnosnici ministarstva obrane navode kako bi angažirali tisuće savjetnika u idućoj fazi iračke strategije, navodi LA Times.