"To bi pitanje trebalo prvo pokušati riješiti između Slovenije i Hrvatske. Ako to ne bude vodilo prema pozitivnom ishodu, onda bi trebalo ići na međunarodnu arbitražu", rekao je Swoboda nakon sastanka hrvatskog premijera Ive Sanadera sa zastupnicima socijalističke frakcije u Europskom parlamentu.
Swoboda je podržao prijedlog hrvatske strane, koja smatra da se pitanja o razgraničenju trebaju riješiti pred nekom međunarodnom sudskom instancom, ako nema mogućnosti za bilateralni dogovor.
"Već se dugo vrtimo u krugu, i mislim da je došlo vrijeme da dvije strane naprave iskorak, a to je po meni odlazak pred međunarodnu pravosudnu instituciju", rekao je novinarima Sanader.
Zastupnik Swoboda o tome je podnio amandman na svoje izviješće o napretku Hrvatske, koje je krajem siječnja predstavljeno u vanjskopolitičkom Odboru Europskog parlamenta. Tim se amandmanom pozivaju obje strane da "iskoriste sve dostupne prilike za postizanje dogovora o svim otvorenim graničnim pitanjima i poziva ih da se suzdrže od bilo kakvih jednostranih akcija koje bi mogle spriječiti takav dogovor. U slučaju da ne dođe do takvog dogovora, pozivaju se dvije strane da razmotre mogućnost pribjegavanja međunarodnoj arbitraži za rješavanje graničnih pitanja".
Na izviješće o napretku Hrvatske dosad je podneseno preko stotinu amandmana. Vanjskopolitički odbor će o tome glasovati krajem ovoga mjeseca, a nakon toga se šalje na plenarnu sjednicu Parlamenta.
Borut Pahor, slovenski socijalist i član Europskog parlamenta izjavio je da riječ o posve "novoj okolnosti".
"Dosad su sva tijela Europske unije, uključujući i Parlament, zagovarali rješavanje toga pitanja bilateralnim dogovorom. Ovo je prva inicijativa da se u slučaju neuspjeha tih pregovora pribjegne međunarodnoj arbitraži", rekao je Pahor.