Tim potezom, kako su istaknuli predsjednici uprave Fine i HPB-a Zoran Maksić i Josip Protega, ulaze na međubankarsko tržište gotovog novca u devizama.
Uslugom sabirnog centra za devize ponudit će se ostalim domaćim bankama otkup i prodaja gotovog efektivnog stranog novca u skladu s njihovim dnevnim potrebama.
Usluga obuhvaća preuzimanje i izdavanje novčanih pošiljki od naručitelja na bilo kojoj lokaciji u zemlji te prijevoz, obradu i trezoriranje devizne efektive uz provjeru autentičnosti i kvalitete novčanica i kovanica u opticaju.
Uspostavom sustava za obradu i trezoriranje devizne efektive, FINA i HPB će ujedno uspostaviti i sustav provjere autentičnosti deviza na hrvatskom tržištu, što je u skladu sa zahtjevima Europske unije po pitanju sigurnosti opticaja gotovog novca, odnosno borbe protiv krivotvorenja devizne efektive.
Maksić je istaknuo kako FINA ostvaruje 200 milijuna kuna godišnje prihoda od poslova s gotovinom, što je oko 20 posto ukupnih prihoda. Najavio je i kako će do kraja godine svoje usluge proširiti i na nebankarski financijski sektor, poput tržišta osiguranja.
Inače, u Fina-inoj poslovnoj mreži devizna efektiva pojavljuje se 2003. godine uspostavom usluge otkupa deviza, da bi se dodatno unaprijedila otvaranjem 128 mjenjačnica diljem Hrvatske u siječnju ove godine.
Na svečanosti potpisivanja ugovora čelnici HPB-a i Fina-e predali su danas i donaciju u iznosu od deset tisuća kuna Arheološkom muzeju u Zagrebu.